Як діагностувати COVID-19 та чи є така можливість у медиків Сумської області?

COVID-19, або коронавірус, виявили у 116 українців. Для уникнення ускладнень та зараження інших людей необхідно одразу виявити хворобу і почати лікування.

Обласний інфекціоніст Ірина Троцька розповіла, що для цього існує два види тестів на коронавірус  – тести ПЛР, які вважають золотим стандартом діагностики, та експрес-тести.

Експрес-тести визначають наявність антитіл до вірусу в крові людини, а не його наявність. Цей метод не є ефективним та інформативним у перші дні захворювання.

«Зробити експрес-тест можна у будь якому медичному закладі і отримати результат вже через 15 хвилин» – повідомила лікарка. – Але у будь якому разі вірогідність виявлення захворювання при перевірці швидким тестом не стовідсоткова. Результати цього тесту обов’язково треба підтвердити тестом ПЛР».

Метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) вважається точним. Він фіксує наявність самого вірусу (ДНК і РНК, які є носіями генетичної інформації). Зразок матеріалу беруть зі слизової носа людини. Метод достатньо складний, але дозволяє виявити вірус, навіть якщо в пробі є лише одна молекула його геному.

Основні переваги ПЛР – висока чутливість, пряме виявлення збудника, можливість діагностики не тільки гострих, а й латентних інфекцій. У випадку з COVID-19 для проведення дослідів потрібні спеціальні реактиви та устаткування, які є тільки в лабораторіях.

Чи мають змогу робити такі тести у Сумській області?

Як повідомив заступник директора Сумського обласного лабораторного центру Михайло Мацюк, станом на понеділок 23 березня тест-систем ПЛР у центрі не було.

Сумська лабораторія готова проводити дослідження 4 видів коронавірусу, адже оснащення відповідає європейським стандартам якості.

“Сьогодні ми виявляємо віруси грипу (А і В) і 11 риновірусів. Поки що тест-системами централізовано забезпечено 11 обласних лабораторій. Дніпропетровська ОДА знайшла кошти на 1000 досліджень. Ми своїми силами закупили дві тест-системи на 200 досліджень. Поки що вони в нашу лабораторію не надійшли. Також очікуємо 10 тест-систем від МОЗ”, – розповів на брифінгу директор Сумського обласного лабораторного центру Володимир Збаразький.

Він додав, що тест на виявлення COVID-19 проводять тільки тим, у кого є підозра на коронавірус,  а також людям, які контактували з хворими або повернулися з-за кордону.

Експрес-тести закупили Шостка Конотоп і Кролевець. Дитячій міській та обласній інфекційній лікарням тести надав благодійний фонд «Бізнес – місту».

МОЗ обіцяє у найближчий час доставити партію тестів, які привезли із Китаю разом із медичними масками різного ступеня захисту, дезінфекторами, апаратами ШВЛ (штучної вентиляції легенів) та іншими необхідними засобами для боротьби з поширенням COVID-19.

Карина Панікар

Поділитися в соціальних мережах: