Як вберегти сумські ліси від короїда

Із розумінням ставитися до проведення необхідних превентивних заходів в лісах закликає сумчан Сумське обласне управління лісового та мисливського господарства і запевняє, що на ділянках зрубів будуть створені нові, більш стійкі насадження. Мова йде про проведення санітарних рубок з метою  попередження масового поширення стовбурового шкідника — вершинного короїда. В іншому випадку пошкоджені ділянки будуть ще більше, що призведе до екологічної катастрофи, — запевняють лісівники.

Вершинний короїд за лічені дні перетворює цілі масиви живого соснового лісу на сухостій. За висновком фахівців, всихання сосни в Україні сьогодні прирівнюється до стихійного лиха. Площа ураження становить понад 300 тис. га. За інформацією прес-служби Сумського управління лісомисливського господарства, на Сумщині поразки зазнали 1200 га соснового лісу. З огляду на те, що 45% всіх лісових насаджень області — саме хвойні породи, а шкідник поширюється досить швидко, екологічні втрати від навали короїда можуть бути незворотними. «Верховий короїд пошкоджує дерево зсередини. Виявити пошкоджене дерево досить легко: голки жовтіють, повністю відмирає верхівка. Заражене дерево гине за 2-3 тижні. Тому економічні втрати від такого лиха, коли ділова деревина перетворюється на дрова, розрахувати досить легко», — каже заступник начальника управління Олександр Товстуха.

За словами вчених, активізація короїда пов’язана з кліматичними змінами, зокрема з потеплінням. Ліків, які створили б імунітет дерева, або отрути проти цього жука немає. Вирубка зараженої сосни — єдиний спосіб, який дозволяє зупинити масове всихання лісів. Щоб не допустити поширення шкідника, фахівці в лісгоспах займаються виявленням уражених ділянок. Потім йде тривала процедура оформлення і узгодження необхідних дозволів на вирубку. Рішення про доцільність вживання крайніх заходів — за екологами.

Наразі в лісових масивах держпідприємств управління йде робота по виявленню осередків захворювання. Найбільше — 295 га — виявлено в Роменському лісгоспі, 185 га — в Охтирському лісгоспі, 155 га — в Глухівському, 143 — у Кролевецькому та 134 га — в Шосткинському. Площі більше 50 га зафіксовані в Конотопі, Лебединському і Сумському лісгоспах — відповідно 53 га, 78 га і 84 га. В інших лісгоспах — Краснопільському, Середино-Будському, Свеському і Тростянецькому — короїдом вражені порівняно незначні площі.

Вчені стверджують, що короїд активний з травня по вересень, потім він знаходиться у стадії сну. Тому часу для превентивних заходів не так вже й багато — до квітня цього року.

Поділитися в соціальних мережах: