Як вберегтися від «телефонних» шахраїв: прочитай сам і батькам розкажи!

Серед причин такого явища – звичка довіряти незнайомцям, що представляються працівниками владних органів та банків, елементарна неінформованість та відсутність доступу до більш сучасних засобів масової інформації.

Багато літніх жителів сільської місцевості в умовах скрутного сьогодення заклопотані питаннями елементарного виживання. Їх менталітет, вихований за радянські часи, в нинішніх умовах часто «не спрацьовує», коли справа стосується питання довіри. А тому люди похилого віку найчастіше стають жертвами шахраїв, які в телефонних розмовах зі своїми жертвами представляються або працівниками поліції, або співробітниками банку. Кожна з цих схем досить проста, але надзвичайно дієва. Весь розрахунок зловмисника будується саме на довірі співрозмовника. Тож розглянемо кожну схему окремо.

У першому випадку людині телефонують ніби то з поліції і повідомляють про те, що її син (онук, брат чи племінник) затриманий за скоєння злочину. Аби «залагодити» справу і не допустити відкриття кримінального провадження, необхідно зібрати і переказати на певний рахунок або передати через певну людину чималу суму коштів. Тут обставини, які розповість своїй майбутній жертві шахрай, можуть різнитися, але висновок один – негайно потрібні гроші.
Приблизно за такою ж схемою діють і так звані «псевдобанкіри». Телефонують з приводу збільшення карткового ліміту, оновлення комп‘ютерної бази даних клієнтів банку, буцімто несанкціонованого зняття коштів, перевірки чи підтвердження реквізитів рахунку тощо. Просять підійти до банкомату і провести (звичайно, за підказками) кілька операцій. В результаті людина власноручно переводить кошти на невідомо чий банківський рахунок чи поповнює комусь рахунок мобільного телефону.
Тож, як самостійно протистояти таким злочинам, і що потрібно робити, аби уникнути подібної ситуації, дають кілька порад працівники поліції.

По-перше, молоді люди, у яких є літні родичі та похилого віку близькі особи, повинні, не чекаючи, поки «гряне грім», розповісти стареньким про ці та інші види афер.

По-друге, якщо людині зателефонували з приводу затримання родича, їй потрібно негайно покласти слухавку і терміново зателефонувати самому родичу. Якщо немає зв‘язку з ним самими – слід подзвонити комусь з інших членів вашої родини. Головне – вчасно перервати розмову. Адже шахраї – чудові інтуїтивні психологи, і можуть більше години тримати свого співрозмовника на зв‘язку. І чим довше людина з ним розмовляє, тим більше він її заплутує.

По-третє: більше довіряйте власному здоровому глузду і своїм родичам, котрі, до речі, являються дорослими людьми, є право- та дієздатними. І як будь-хто інший за порушення закону (якщо така ситуація й справді мала місце) повинен нести відповідальність. До того ж, ви самі, пообіцявши чи запропонувавши посадовій особі неправомірну вигоду, порушуєте закон.

По-четверте: жоден банківський працівник не буде узгоджувати, уточнювати конфіденційну інформацію стосовно ваших рахунків та проводити будь-які фінансові операції у телефонному режимі. Це категорично заборонено. Вас можуть тільки запросити до банківської установи, і виключно у вашій присутності (при цьому ви повинні ще підтвердити свою особу паспортом) провести ту чи інші дію.

Працівники поліції звертаються до громадян, хто має батьків чи рідних похилого віку з проханням не обмежувати спілкування з ними лише телефонними розмовами. Краще знайдіть час і можливість відвідати стареньких особисто. Розкажіть їм про всі небезпеки, яку несуть в собі телефонні дзвінки таких псевдо-полісменів чи псевдо-банкірів. Поясніть, як правильно діяти, якщо раптом їм зателефонують з подібними пропозиціями.

Будьте пильними і не давайте злочинцям заробляти на вірі й любові до вас ваших родичів. Бережіть їх і себе від протиправних посягань.

І якщо ви, чи хтось з ваших близьких, родичів,сусідів, знайомих став жертвою злочину – терміново звертайтеся до найближчого відділку поліції за телефоном «гарячої» цілодобової лінії 102. Чим скоріше ви повідомите про факт вчинення злочину, тим більше шансів у розшуковців його розкрити і затримати зловмисника.