ЄСПЛ визнав українське довічне позбавлення волі порушенням прав людини

Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) 12 березня ухвалив рішення у справі “Петухов проти України”, визнавши, що неможливість перегляду довічних вироків в Україні суперечить Європейській конвенції про права людини і закликав керівництво держави змінити процедуру перегляду довічних вироків. 

Засуджений за вбивство громадянин України Володимир Петухов відбуває довічне ув’язнення із 2004 року. Він подав скаргу в Європейський суд, у якій заявив про порушення своїх прав на медичне обслуговування, а також про те, що відсутність в українському законодавстві права на умовно-дострокове звільнення для довічного засуджених порушує Європейську конвенцію про права людини.

“Європейський суд із прав людини одноголосно ухвалив, що було порушення статті 3 (заборона нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження) Європейської конвенції про права людини, оскільки Петухов не мав перспективи звільнення та можливості перегляду його довічного ув’язнення”, – ідеться в рішенні суду.

ЄСПЛ зазначив, що помилування президентом є єдиною процедурою пом’якшення довічного ув’язнення в Україні, але цей механізм не є досконалим і може спричинити зловживання. Ні комісія з помилування, ні президент не повинні обґрунтовувати свої рішення щодо прохання про помилування, констатували судді.

Із 2000 року, коли в українське законодавство ввели норму про довічне ув’язнення, тільки одного засудженого було помилувано, отже, на практиці шанси ув′язненого на помилування незначні, ідеться в рішенні.

У ЄСПЛ є приблизно 60 аналогічних позовів, поданих громадянами України, інформує прес-служба.

“Для належного виконання судового рішення Україна має ухвалити реформу системи перегляду довічних вироків, щоб забезпечити в кожному випадку вивчення обставин того, чи є продовження утримання під вартою виправданим і законним, а також гарантувати ув’язненим можливість знати, що вони мають зробити для дострокового звільнення”, – ухвалили судді.

Суд також постановив, що стосовно Петухова, який хворіє на туберкульоз, допущено ще одне порушення ст. 3 Конвенції, оскільки його не було забезпечено адекватною медичною допомогою з липня 2010 року. У нього розвинулася резистентність до більшості протитуберкульозних препаратів, а в пенітенціарній системі був дефіцит необхідних йому специфічних ліків.

ЄСПЛ ухвалив, що Україна мала виплатити Петухову 750 євро як компенсацію матеріальних збитків і 10 тисяч євро як компенсацію моральної шкоди за неадекватне медичне обслуговування.

Зауважимо,  Україна знаходиться на першому місці серед 50 європейських країн за кількістю довічно ув’язнених людей, які не мають перспективи звільнення. У країні таких налічується 1541 особа.

Джерело: gordonua.com

Поділитися в соціальних мережах: