​​За що в Україні доплачують, а у світі – штрафують?

На відміну від нашої виборчої системи, в деяких зарубіжних країнах передбачене покарання за неучасть у виборах. Причому в списку країн з суворим законодавством є і держави з великими демократичними традиціями. За неявку на вибори карають в Австрії, Бельгії, Болгарії, Бразилії, Греції, Єгипті, Люксембурзі, Туреччини, Пакистані та інших країнах.

В Австралії з 1924 року введено обов’язкову участь у виборах. Штраф за неявку складає близько 13 доларів. При цьому, щоб уникнути штрафу, достатньо офіційно повідомити виборчком про свою неявку із зазначенням її причин. Якщо виборець відмовляється сплатити штраф, то справа направляється до Суду магістратів, де може бути накладено штраф у розмірі 50 австралійських доларів плюс оплата витрат. При невиконанні судового рішення особа може бути покарана громадськими роботами, арештом майна або ув’язненням на 1-2 дні.

В Аргентині, крім штрафу за неучасть у виборах у розмірі від 20 до 200 доларів, передбачене позбавлення громадянина можливості протягом трьох років обіймати державні посади.

У Бельгії обов’язкове виборче право існує з 1893 року. Перша неявка на вибори без поважної причини карається штрафом в 50 євро. В разі повторного порушення – сума штрафу збільшується до 125. Після четвертого “прогулу” громадянин позбавляється виборчих прав на десять років, а також можливості отримати посаду на держслужбі.

У Бразилії неучасть у виборах загрожує не лише штрафом, а й необхідністю письмово пояснити причину неявки на дільницю для голосування.

У Греції неучасть в голосуванні карається від штрафу до арешту і тюремного ув’язнення на термін від одного місяця до одного року. Крім цього, особа позбавляється звань і посад.

У Єгипті сума штрафу не перевищує один долар, однак тим, хто проігнорував виборами, загрожує тюремне ув’язнення.

У Люксембурзі, штраф за першу неявку складає 80 доларів, за другу – 240. Більш суворим покаранням є тимчасове позбавлення виборчих прав за постановою суду. Крім цього, особа, позбавлена виборчих прав, не може бути прийнята на державну і муніципальну службу. Наприклад, вчителем у школу, що фінансується за кошти місцевого бюджету.

У Пакистані за неявку на вибори в кращому разі загрожує штраф 60 доларів, а в гіршому – каторжні роботи строком до п’яти років.

У Сербії за неучасть у голосуванні передбачено покарання у виді штрафу.

У Туреччині– передбачено штраф у розмірі близько 14 доларів, а злісні порушники піддаються кримінальному переслідуванню.

У Сан-Марино також передбачена кримінальна відповідальність за неявку на виборчу дільницю.