Земельні схеми на Сумщині: як люди можуть втратити паї

На Сумщині стартувала нова небезпечна схема із землею.

Вона загрожує не тільки агрофірмам, але і звичайним людям, які володіють земельними паями та здають їх в оренду.

Уявіть, що ви – власник земельної ділянки. Але нею не користуєтеся. Тому свою землю здаєте в оренду і отримуєте за це прибутки. Однак раптом ви дізнаєтеся: право на землю вам більше не належить, та навіть гірше – за документами ви самі від нього відмовилися. Та нібито віддали свої землі у користування іншій агрофірмі.

Так сталося із селянами у Сумському районі. На агрофірмі «Родючість», яка орендувала у селян землі, про це нічого не знали. Коли прийшов час виплачувати людям кошти за паї, на агрофірмі почали звіряли свої документи із документами у єдиному реєстрі. І були шоковані.

«Виявилося, що ті пайовики, які з нами уклали договори на 10 років до 2026 року та більше опинилися в іншому підприємстві. Виходить, що ми тепер цим людям не можемо виплачувати паї, бо у нас їх немає. У нас немає жодної заяви на те, що ми з кимось якийсь пай розриваємо», – говорить директор САП «Родючість» Віктор Ніколенко.

2

Далі – цікавіше. Директор «Родючості» показує нам заяви від селян, які просять підприємство взяти їх землі назад. От тільки виникає питання, як і навіщо люди від них відмовилися та чому про це нічого не знали у «Родючості»? Виявилося, що конкуруюча фірма зібрала селян на збори.

«Були проведені у клубі села загальні  збори, де нам об’ясняли ситуацію, нібито «Родючість» – банкрот і терміново треба переукласти договори з іншою фірмою. Піддавшись  паніці, ми бігом попідписували там договори, не розриваючи договори з «Родючістю», – розповідає власник землі пан Анатолій.

3

Конкуренти оголосили фірму банкротом – і люди повірили. Коли схаменулися – було пізно. Їм почали погрожувати.

«Сказали, щоб ми забрали заяву протягом доби, тому що наслідки будуть критичними»,- розповідає пані Людимила.

Тепер директор «Родючості» терміново збирає селян на збори та пояснює: їх надурили. Підприємство не банкрот, вони вже звернулися до поліції та прокуратури. Справою займуться правоохоронці. Адвокат підприємства розповів : хтось без відома «Родючості» уклав угоди про розірвання договорів. Як реєстратор міг це зробити у рамках закону – невідомо.

4

«Такі договори зареєстровані реєстратором, тобто припинено право оренди фактично у такої агрофірми і перереєстровано на іншу конкуруючу агрокомпанію. За наданою нами інформацією САП «Родючість» не мала наміру укладати жодних подібних договорів і відмовлятись від оренди земельних ділянок, які вона обробляє. За які вчасно сплачує. Виникає ряд питань до реєстратора», – коментує адвокат Сергій Мирославський.

5

Тобто, відповіді на всі питання у однієї людини. Того самого реєстратора, який укладав документи. У реєстрі вказано: його юридична адреса – у селі В’язове, що в Охтирському районі.

Знімальна група СТС відвідала село. Колишня вулиця Леніна, тепер називається Миру. У одному із тутешніх будинків за документами має здійснювати свою діяльність недержавний реєстратор. Однак у селі про нього ніхто нічого не знає та навіть ніколи не чув. Нам його знайти також не вдалося.

7

Чи існує така людина насправді – сказати важко. Це ще доведеться з’ясувати. А ось страждатимуть у таких схемах звичайні селяни, для яких земля – чи не найцінніше багатство.