Живі новорічні ялинки: усе, що потрібно знати мешканцям Сумщини


Новорічні красуні – ялинки і сосни: у наші домівки вони потрапляють не одразу з лісу, як у дитячих віршах. Їх вирощують по кілька років на спеціальних «новорічних» плантаціях. Як це відбувається, покажемо на прикладі Держлісгоспу.
Звідки дерево, якщо не з лісу?
Лісівники щороку висаджують близько 2-х га нових ділянок спеціально під новорічні дерева. Саджають їх із насіння кращих дерев.
“Із шишки ми добуваємо насінину, для цього є спеціальна шишкосушарняЄ і вже потім висіваємо її у лісовому розсаднику”, – говорить лісничий Томашівського лісництва Володимир Петрівний.
Протягом 2-х років із насінини виростає така собі “хвойна розсада”, і вже її потім висаджують на плантації новорічних дерев.
Дерево, що росте, можна купити у горщику. А ще – вибрати або ж вже зрізане, або самому приїхати на плантацію та вибрати серед тих, що ростуть, і купити його.
До слова, звичка казати: “Збережи ліс – не купуй новорічне дерево” не працює. Адже ті дерева, що лишаються рости на плантаціях і не купуються, йдуть згодом на … дрова!
Пересадити дерево у тому віці, коли його можна було би рубати на Новий Рік, неможливо.
Що продають?
Якщо раніше новорічні плантації засаджували соснами й ялинами звичайними, то зараз різноманіття сортів куди більше.
“Ми вже продаємо і сосну кримську, і ялину колючу, і ялину блакитну. У планах – додати ще сорт білої ялини”, – розповідає директор ДП “Роменське лісове господарство” Олег Салов.
Кожне новорічне дерево спеціально готують до свята, підрізають гілки щороку, формуючи пишну крону.
Як не помилитися у виборі?
” Оптовим покупцям, які купляють ялинки у наших лісгоспів, надається результат радіологічного аналізу, сертифікат про те, що ялинки пройшли перевірку”,  – зазначає головний лісничий  ДП “Роменське лісове господарство” Іван Примак.
Дерево, яке продають з плантацій, тобто – законно, має бути із біркою зі штрих-кодом. Вони цьогоріч жовті та білі. Перевірити ялинку можна на спеціальному сайті, увівши штрих-код бірки.

Цікавинки під ялинку
Якщо хочете дізнатися вік своєї новорічної красуні – це зробити досить легко: порахувати кількість мутовок на стовбурі. Це ті місця, звідки ростуть гілочки на дереві.
А що робити, аби дерево довше простояло і вам не довелося до березня діставати голки із килимка, читайте тут.

Ялинка “з лісу”: покарання й відповідальність
Аби браконьєри не рубали дерева у лісі, не зрізали верхівок соснам – їх охороняють спеціальні лісові патрулі. Всього 76 бригад, це близько трьох сотень людей: лісова охорона, поліція, екологи. Цьогоріч вже затримали двох людей, що зрубали 11 дерев. За це їм довелося заплатити більше 4 тисяч гривень штрафу.
“Штраф за незаконну рубку становить 85-110 гривень, мінімальна компенсація заподіяної шкоди – 454 гривні”, – інформує заступник начальника відділу лісового господарства Олександр Баня.
Загальна сума коштів за незаконно вирубану новорічну ялинку – понад півтисячі гривень. Тоді як її ціна у лісгоспі вдесятеро дешевше. До 2019 Нового Року дерева обіцяють продавати від 55 гривень за метрову красуню.
28 грудня на Майдані Незалежності у Сумах пройде традиційний ярмарок, де можна буде обрати дерево на свій смак.

Альона Щербакова