“Арт порятунок. Відновлення через мистецтво”: як у Сумах пройшов фестиваль “Ніч міста”

4 листопада у Сумах відбувся фестиваль “Ніч міста”. Цього року він пройшов під гаслом “Арт порятунок. Відновлення через мистецтво”. Містяни могли відвідати понад 30 різних творчих активностей. Серед яких: виставки, перформанси, концерти, лицарські поєдинки, майстер-класи і не тільки. Організатори врахували безпекові норми, тож усі локації були розташовані біля укриттів та бомбосховищ.

Одна із локацій — оновлений банер із Кобзарем. Навпроти облаштовують Шевченківську алею міст Сумщини. Інформацію про перебування українського митця у нашому регіоні збирають із 2013 року.

“Тут 6 квіток – тих міст Сумщини, де був Тарас Шевченко у часи свого життя – Глухів, Кролевець, Конотоп, Ромен, Лебедин і Суми. Ми будемо думати про те, щоб додати сюди ще квітки тих сіл, де був Шевченко у нашому краю”, — розповідає краєзнавець Юрій П’ятаченко.

Чимало з локацій присвячені великій війні. Одна з таких — це скульптура “Захищай своє”, яка нагадує про перші дні оборони Сумщини.

“Граніт іде як символ міцності. Створював я 20 днів без вихідних з 9 до 21. “Це не пам’ятник, це пам’ять більше для майбутніх поколінь”, — говорить скульптор Андрій Федченко.

“Жахливі цифри 24.02.2022 не ідеально виглядають, вони навмисно зроблені таким чином і показують, що у цей день життя багатьох людей зруйновано було. Захисники, які зображені з тилової частини цієї скульптури… вони символізують якраз той захист, які забезпечили наші захисники на початку вторгнення своїми силами”, — зазначила кураторка проєкту Тетяна Голод.

“Це дуже важливо у плані виховання. Ви ж розумієте, у нас такий сусід, що ми повинні повністю поставити країну на ці рейки — на патріотичне виховання”, — сказав військовослужбовець ЗСУ Віталій Голод.

У арт-дворику на Воскресенській з’явився Трон Соломона та новий творчий простір — фотоцентр “Макашовъ”.

“Це фотограф із міста Суми. Він самий відомий. Він один, на мою думку, тримав десь 50% сумського фоторинку. А інших 50% по черзі ділили інші 12 фотографів. Він раніше всіх прибув до Сум, його запросив Харитоненко. Він зміг створити фотоімперію, фотобізнес. І проживе він в Сумах до 1933 року”, — розповів засновник музею “Причал Одіссея” Сергій Гуцан.

Серед цінних експонатів — ця дверна ручка із фотостудії Макашова. Вона дісталася від першого голови спілки фотохудожників України у Сумах Володимира Стародуба, який жив у квартирі, де свого часу і був творчий простір Макашова.

Містянам також запропонували спробувати побути лицарями та відтворили справжній лицарський поєдинок.

Богдан Калініченко – учасник клубу історичної реконструкції розповів:

“На локації намагаємось показати максимально: тобто діти в тренувальних обладунках, наші бійці в залізних обладунках, які показують, як воно відбувається все. Трішки у стислому варіанті, але на жаль, не дозволяє кількість людей. Паралельно проводимо збір на лицарів, які захищають Україну. З клуба є Максим, який зараз у третій штурмовій бригаді. Завдяки ЗСУ ми можемо тут бути”.

У креативному просторі “U:Art” ввечері для сумчан підготували концерт у рамках проєкту “Суми звучать”.

“Я не виступав рівно три роки, а зараз хвилююсь. Я зранку не хвилювався, а зараз відчуваю, що трошки є. Я писав пісні в комп, в Інтернет, щоб їх слухали на цифрових майданчиках і настав час їх в люди. Виступаю з дитячим хором “Лелі”, співати будемо саме зі мною дві мої пісні, а також з дівчатами з Анею Берайєю та Комендантовою також ще декілька пісень. Такі заходи збирають і кошти на ЗСУ, і підтримують дух”, — розповів музикант Марк Грицай.

Фінальна локація фестивалю “Ніч міста” — музично-поетичний перформанс від родинного театру “Нянькіни”.

“Тут буде відбуватися перформанс “Тіні у сховищі”. Я ставила сюди хореографію, також я ставила деяку пластику”. Ідея у тому, щоб показати, що у кожної людини є певний страх, який вона приховує. Що для кожного це нормального чогось боятися і що кожен із цим якось бореться. Я дуже боюся війни, смерті. Того, чого боїться багато хто з нас”, — розповіла учасниця родинного театру “Нянькіни” Аліса Воробченко.

Фестиваль “Ніч міста” проводять у Сумах вшосте. Це можливість для митців реалізувати свої творчі проєкти, а для жителів Сум — відновитися через мистецтво та побачити різні культурні формати.

Суспільне