Картини сумських художників експонуються в Бельгії

Уже кілька тижнів триває виставка «В епіцентрі бурі. Модернізм в Україні 1900-1930 років» у Королівських музеях образотворчого мистецтва Бельгії у Брюсселі. В експозиції представлено 69 робіт у різних медіа, зокрема – олійний живопис. Серед творчих робіт – картини художників, чиї імена тісно пов’язані з Сумщиною: Давида Бурлюка та Олександра Сиротенка (уродженці Сумщини), Казимира Малевича (певний час проживав у Конотопі та Білопіллі).

На особливу увагу заслуговує картина нашого земляка Олександра Сиротенка (1897, Ворожба – 1975, Київ) «Відпочинок». Дитинство та юність він провів у Конотопі, де жив батьківський рід художника. Малюванню навчався у Олександра Гофмана. Певний час працював керівником студії образотворчого мистецтва при Конотопських залізничних майстернях.

Відома мистецтвознавиця, завідувачка відділу наукової роботи Національного музею «Київська картинна галерея» Галина Алавердова у соцмережі зазначила:

«Думаю про те, що живописець Олександр Сиротенко, дід мого чоловіка, в далекому 1927-му навіть мріяти не міг, що його дипломна робота «Відпочинок» демонструватиметься в кількох великих музеях Європи. Тоді її не пустили навіть у москву. А зараз вона представляє Україну серед багатьох інших шедеврів на виставці «В епіцентрі бурі» в Королівському музеї мистецтв у Брюсселі. Раніше – у Мадриді та Кельні. Попереду, дай Боже, Відень та Лондон. Дякую колегам НХМУ Олені Кашубі-Вольвач та Марині Дроботюк, реставратору Наталії Чамлай. Слава Україні! Слава нашому мистецтву!»

Нагадаємо, що художник народився в мальовничій Ворожбі на Сумщині. Дитинство та юність минули у Конотопі, де жив батьківський рід художника – козаки-сироти, що оселилися тут ще у XVIII столітті.

1918 року Олександр Сиротенко одержує свідоцтво про закінчення Київського художнього училища за підписом директора Федора Кричевського, який рекомендував талановитого учня до вступу в московське училище живопису, скульптури та архітектури. Однак Олександр Сиротенко залишається в Україні і стає керівником студії образотворчого мистецтва при Конотопських залізничних майстернях. Згодом на запрошення Кричевського вступає до його майстерні станкового живопису в Українській Академії мистецтв (з 1923 року Київський художній інститут). Тут почалася дорога до великого мистецтва.

Більш детально про Олександра Сиротенка ТУТ.

Конотопський міський краєзнавчий музей ім. Лазаревського
Фото: Галина Алавердова