У Лебедині влаштували виставку mail-art на чесь Давида Бурлюка

У день 140-річного ювілею відомого українсько-американського художника-футуриста та одного із головних діячів українського авангарду Давида Бурлюка (1882–1967) в Лебединському міському художньому музеї представили Міжнародну виставку mail-art Futurism: 140-th Anniversary of the Artist David Burliuk.


Mail-art – вид образотворчого мистецтва, що застосовує поштові матеріали (марки, конверти, листівки), як засіб візуалізації творчості. З’явився він у США наприкінці 1960-х років. В Європі та світі mail-art отримав поширення в 1970-х роках, в Україні – з 2014 року.


Як повідомляється на офіційній сторінці музею, Міжнародна виставка mail-art стала продовженням проєкту Futurism: 140-th Anniversary of the Artist David Burliuk, що ініційований на початку січня 2022 року Лебединським художнім музеєм спільно з Сумською мережею арт-локацій (куратор – художник Костянтин Аленінський), й має на меті – відродити мистецьку переписку, яку вів Давид Бурлюк з усім світом. Його адресатами були художники, діячі культури та мистецтва. Реалізується проєкт за підтримки партнерів – письменника, журналіста та історика мистецтва Євгена Деменка (Прага, Чехія) та засновника українського музею mail-art Любомира Тимківа (Львів, Україна).

Це перша міжнародна виставка в історії Лебединського художнього музею та перша виставка mail-art на Сумщині. Її особливість ще в тому, що відкривається вона під час війни. Організатори висловили сподівання, що виставка додасть гостям виставки того оптимізму, з яким сам Бурлюк йшов по життю, знаходячи місце для творчості, навіть під Першої й Другої світової війни та революції.

Ще одним сюрпризом виставки стала участь, хоча і опосередковано, самого Давида Бурлюка. Так, в експозиції є дві поштові листівки, відправлені у 1961 році Давидом Бурлюком чеському художнику Вацлаву Фіалі (чоловік молодшої сестри Давида Бурлюка – Маріанни). Листівки до музею в рамках проєкту надіслав Євген Деменок.

Загалом, учасниками Міжнародного виставкового mail-art проєкту Futurism: 140-th Anniversary of the Artist David Burliuk стали 100 сучасних художників із 64 міст та 30 країни світу. Вони надіслали до Лебединського художнього музею 109 творчих пакетів, у яких були 184 роботи, виконані у різній техніці та в різних жанрах мистецтва.

Зокрема, на виставці представлені роботи художників із США (19), Італії (18), України (12), Португалії (5), Румунії (5), Туреччини (5), Канади (4), Іспанії (4), Японії (3), Бельгії (3) та ін. Із надісланих 184 робіт 100 – увійшли до експозиції виставки.

Лебединський художній музей