Сьогодні відзначають Медовий Спас

Християни східного обряду відзначають свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього та день пам’яті святих мучеників Маккавеїв. У народі це свято має назву – Перший Спас, Медовий Спас, Маковій, Спас на воді.

Історія виникнення цього свята в ІХ столітті у Константинополі була пов’язана з тим, що на спекотний серпень припадав пік епідемій. Щоб запобігти хворобам і людським смертям, установився благочестивий звичай здійснювати хресну ходу, освячуючи вулиці й дороги Хрестом Господнім – священною реліквією, яку заради цього виносили з царської скарбниці.

Цього ж дня християнська церква згадує також і сім мучеників Маккавеїв: Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма і Маркела, їхньої матері Соломії та їхнього вчителя Єлеазара, які в 166 р до н. е. за часів царя Антіоха Єпіфана, були страчені за відмову вклонятися язичницьким богам.

В народі мученики Маккавеї трансформувалися на Маковія. Це перше свято осіннього циклу, з яким пов’язують закінчення літа. На честь свята у церквах відправляють пообідню службу, святять воду, мед, мак, васильки і чорнобривці.

З Маковія починається двотижневий Успенський піст – Спасівка, який закінчувався одним із найбільших свят серпня – Успінням Пресвятої Богородиці.

Поділитися в соцмережах: