Тростянецький районний музей доповнила колекція ліхтарів і ламп кінця ХІХ століття

Тростянецький районний краєзнавчий музей постійно оновлюється і поповнюється експонатами, які безкоштовно передають жителі Тростянеччини. Нещодавно експозицію музею доповнила колекція ліхтарів і ламп кінця ХІХ початку ХХ століття з різними джерелами світла – від свічки до гасу та ацетилену.
Екзотичною знахідкою є японська ацителенова (карбідна) лампа з написом: «ISOMURA TOKIO». У карбідній лампі джерелом світла служить відкрите полум’я струменя спалюваного ацетилену, який у свою чергу виходить з хімічної реакції карбіду кальцію з водою. Цей тип ламп був поширений у минулому. Їх використовували в шахтах та встановлювали на карети, автомобілі й навіть велосипеди. У наші дні карбідна лампа використовується тільки у разі потреби в потужному автономному джерелі світла: на судах, бакенах, у спелеології, на віддалених маяках – там, де це освітлення вигідніше, ніж підведення лінії електропередачі або автономна енергетична установка.
Притягує погляди гасовий ліхтар «Летюча миша», створений у ХІХ столітті, як джерело світла і тепла, а використовується і донині під час відпочинку на природі, подорожі, походу, риболовлі. Завдяки особливому дизайну ліхтар відрізняється стійкістю до вітру. Цей ліхтар отримав свою назву від німецької фірми, яка займалася виготовленням ліхтарів з гасовою лампою, і на перших екземплярах ХІХ століття стояло клеймо у вигляді кажана-летючої миші.
Звертає на себе увагу копальнева шахтарська вибухобезпечна лампа. Ця лампа знайшла широке поширення в світі. Шахтарі охрестили її “Благодійниця”. Вона врятувала тисячі життів. Незважаючи на цільове призначення такі ліхтарі широко використовувалися в побуті.