Небезпечний лід: за два тижні на водоймах Сумщини загинули три людини

За останні два тижні на водоймах Сумщини зафіксували три випадки загибелі людей. Про це розповіли рятувальники Сумщини. 26 січня в обласному центрі й 29 січня — у селі Нижня Сироватка рятувальники дістали з води тіла двох чоловіків. Останній випадок трапився в Старому селі, на річці Сироватка, 6 лютого.

“Швидше за все, це був рибалка, тому що інші люди, які гуляли біля цієї водойми, бачили, що на замерзлій водоймі лежить рибацьке оснащення. Викликали водолазів сумської водолазної служби, і вони з-під льоду дістали тіло загиблого”, — розповідає речник головного Управління ДСНС України у Сумській області” про останній випадок загибелі на льоду.

За словами Олега Стрілки, за аналогічний період минулого, 2022 року випадків загибелі на водоймах Сумщини не фіксували.

В обід у Сумах неподалік Харківського мосту на Пслі рибалять кілька чоловіків. Володимир розповідає: захоплюється рибальством 40 років і на лід виходить, спираючись на свій досвід і знання місцевості:
“Пробурив – бачите, яка товщина. Туди краще не йти, там течія. А тут течії немає. Якщо відлига довга на річці, і є течія, – хто ж піде? Підмиває. Береться пішня, якщо вже кортить туди, стукати по льоду”.
Неподалік від берега рибалить Микола. Показує свій улов – кілька йоржів. Говорить, що попередньо оцінив товщину льоду:
“Сантиметрів 5-7.- Візуально дивитесь? – Просвердлюємо. Ми часто тутдалі там розтає, а тут ні”.

Небезпечним лід цього року робить часте коливання температури повітря, — говорить рятувальник Володимир Волков. Міцніший той лід, що має синьо-зелений відтінок. Рибалкам краще оцінювати його буром. А з собою мати жилет і довгу мотузку з петлею – для саморятування.

“Для однієї людини вважається безпечною товщина льоду 5-7 см, для групи людей – 15 см. Для того, щоб група людей пересувалася льодом, треба тримати відстань не менше 5 метрів. Дітям категорично заборонено без супроводу дорослих виходити на лід. Необхідно обходити місця, де великий шар снігу, бо під ним лід завжди тонший та крихкий”, — зазначає начальник відділу техногенної безпеки ГУ ДСНС України у Сумській області Володимир Волков.

Цієї зими на Сумщині спостерігають чергування циклонів і антициклонів, — говорить синоптик Юрій Літвінов. Зараз, наприклад, панує антициклон. Наступні два дні збережеться суха морозна погода. Температура становитиме від трьох градусів вдень до 16 градусів морозу вночі.

“У суботу і неділю синоптична ситуація зміниться. На зміну антициклону прийде циклон, очікується сніг, температура повітря підвищиться, вночі становитиме -5-10, вдень – 0-5 градусів. На водоймах ситуація непроста: коли температура підіймається, відбувається танення снігу, приходять морози – знову замерзає. На стоячих водоймах я спостерігав подвійний лід: згори тонка крига, потім шар води, потім ще крига. А на річках, як відомо, є промоїни”, — говорить завідувач сектору метеопрогнозів Сумського гідрометцентру Юрій Літвінов.

Синоптик говорить: на озерах і ставках лід зазвичай дещо міцніший, однак погоджується з рятувальниками: без достатніх знань на поверхні водойм виходити не можна.

Суспільне