“Синій кит”, “Тихий дім”… на Сумщині 30 учнів стали учасниками “груп смерті” (+ВІДЕО)

Сьогодні, 24 березня, у прокуратурі Сумської області відбувся спільний брифінг прокуратури та поліції щодо небезпечних ігор, які поширюються Інтернет-простором, до розмови також долучилась практичний психолог.

Необхідність проведення такого заходу зумовлена тим, що останнім часом, у зв’язку з активним розвитком комп’ютерних технологій та доступом до соціальних мереж набула широкої популярності серед дітей та підлітків он-лайн гра, яка найбільше відома під назвою «Синій кит». Інші назви – «Тихий дім», «Море китів», «Розбуди мене о 4:20» тощо… Зазначені небезпечні ігри розраховані на осіб з нестійкою психікою, які перебувають в певній мірі на зламі життєвих поглядів та переоцінці життєвих цінностей.

Сумські гравці

На Сумщині, на щастя, суїцидів не зареєстровано. Але робота, розпочата правоохоронцями по виявленню серед школярів та студентів учасників цих квестів, дає можливість стверджувати – серед юних жителів області такі гравці є, і їх немало, – зазначив перший заступник керівника Сумської місцевої прокуратури Валерій Могильний.

За ініціативи поліції та прокуратури в шкільних закладах Сумщини проведено медичний огляд учнів щодо виявлення відповідних пошкоджень. Результати огляду виявились шокуючими. Близько 30 учнів мають характерні порізи чи малюнки, що дає можливість стверджувати про ймовірну участь їх у вищезазначених іграх.

На даний час вже розпочато ряд кримінальних проваджень за статтею 120 КК України (доведення до самогубства), правоохоронці з’ясовують особи так званих кураторів, перевіряють контакти та групи, а також працюють на виявленні інших неповнолітніх гравців, – повідомив Валерій Могильний.

Наразі з учнями, які потрапили в «зону ризику», а це переважно діти 10–15 років, працюють як співробітники ювенальної превенції, так і психологи та педагоги. Однак дану ситуацію ускладнюють декілька моментів:

1) небажання самих батьків адекватно реагувати на такі перевірки в рамках медичних та навчальних закладів;
2) є суттєві обставини вважати, що батьки, самостійно виявивши свою дитину серед гравців, просто не звертаються до правоохоронних органів, віддаючи перевагу знову ж таки самостійному рішенню виниклої проблеми;
3) перепони з боку адміністрацій навчальних закладів, котрі не дають до поліції інформацію про виявлених дітей;
4) останнім часом серед неповнолітніх виникла серія розваг, що імітують участь у грі – малюнки й тату відповідного характеру, телефонні дзвінки з погрозами (розіграші чи жарти) тощо.

І все ж таки, незважаючи на всі ці ускладнення, поліція Сумщини вела й буде вести попереджувальну та профілактичну роботу в цьому напрямку як серед дітей, так і серед батьків та педагогів, – наголосив заступник начальника слідчого управління ГУ НП в Сумській області Геннадій Жуков.

Як зазначила практичний психолог Сумської загальноосвітньої школи № 15 Анна Чернякова, в гру йдуть ті діти, яким не вистачає спілкування у реальному житті, тому вони компенсують його нестачу спілкуваннями в соцмережах. По-друге, куратор гри – досвідчений психолог, він майстерно грає на почуттях дитини, поволі, непомітно для неї самої, підштовхуючи її до самогубства. По-третє, однією з умов прийняття у гру – секретність. Дітям в силу їх віку подобається бути особливими, утаємничими у щось важливо, тому вони охоче вступають у різні субкультури та кшталт готів чи ему. Четверте – даруючи чи купляючи дитині гаджет, батьки почасти не вміють ним користуватися, звідси – безконтрольність за тим, з ким, на які теми, коли, на яких сайтах і в яких мережах спілкується їхнє «чадо». Тому основна порада батькам – частіше спілкуйтесь зі своїми дітьми, цікавтесь їх життям.

Куди звертатись

У разі необхідності працює цілодобовий телефон довіри психологічної допомоги 33-40-50. Також можна звернутися за допомогою до дитячих психологів, що працюють на базах поліклінік, «дружніх до молоді»: Сумська обласна дитяча клінічна лікарня тел. реєстратури 66-21-31, міська дитяча поліклініка тел: 66-18-98, 095-194-89-49. Також на базі КУ СОПНД ведуть прийом фахівці: дитячий психолог, дитячий психотерапевт, дитячий психіатр (щоденно з 08:00 до 14:00) тел.:25-51-46. Батьки, які виявили свою дитину в числі «гравців», можуть, не виходячи з дому, звернутися на офіційний сайт кіберполіції за адресою: https://www.cybercrime.gov.ua/ та заповнити форму зворотного зв’язку.