Безкоштовні квартири та ремонт: хто з військових має право на житлові пільги

Законодавство передбачає досить широкий перелік соціальних пільг для військовослужбовців та учасників бойових дій. Проте для різних категорій військових пільги можуть суттєво відрізнятися.

Про тонкощі у нарахуванні пільг на житло для військових розповів в ексклюзивному коментарі Новини.LIVE керуючий партнер юридичної компанії Winner, адвокат Ігор Ясько.

Пільги для контрактників

Держава зобов’язана забезпечувати кадрових військових та членів їх сімей, що проживають з ними, службовим житлом. Військовослужбовцям, які мають вислугу 20 років, та їхнім родинам надається житло для постійного проживання або, якщо вони бажають, грошова компенсація замість житла.

“Членами сім’ї у цьому випадку вважаються дружина або чоловік, неповнолітні діти, повнолітні діти — інваліди з дитинства та батьки, які перебувають на утриманні військовослужбовця. Зауважте також, що всі подібні пільги стосуються лише контрактників, а не військовослужбовців строкової служби”, — попереджає юрист.

Крім того, військовослужбовцям в першу чергу виділяють земельні ділянки для будівництва житла, садівництва або городництва. Їм першочергово роблять ремонт будинків і квартир та забезпечують їх паливом.

Також військові, які служать за контрактом, можуть взяти участь у програмі доступного іпотечного кредитування “єОселя”. Отримати пільгову іпотеку зі ставкою 3% можна у мобільному додатку “Дія”.

Пільги для УБД

Учасники бойових дій мають першочергове право на вступ до житлових кооперативів, автостоянок, колективних гаражів та садівницьких товариств.

Також УБД за бажанням можуть одержати позику:

  • на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків та подвір’я,
  • на приєднання житлових будинків до інженерних мереж та комунікацій (підключення електрики, водогін);
  • на будівництво чи придбання дачних будинків;
  • на благоустрій садових ділянок.

“Термін погашення такої позики складає 10 років. При цьому оплата відбувається з п’ятого року після закінчення будівництва об’єкту”, — підкреслив Ігор Ясько.

Ті УБД, які під час бойових дій або при виконанні військового обов’язку дістали поранення, контузію або каліцтво, мають право на отримання безкоштовного житла.

“Житло має бути надано у термін не пізніше ніж протягом двох років з дня взяття на квартирний облік. Житло можуть виділяти міністерства, підприємства, установи та організації у розпорядження місцевих рад та держадміністрацій”, — пояснив юрист.

Також особи з інвалідністю мають право на безкоштовний позачерговий капремонт та першочерговий поточний ремонт своїх будинків або квартир.