Вантажівка і 21 тонна вибухівки, – Голова СБУ Малюк розповів, як підривали Кримський міст у жовтні 2022-го

Глава Служби безпеки України, Василь Малюк в інтерв’ю для NV розкрив деталі виконання спеціальної операції, спрямованої на підрив Кримського мосту 8 жовтня 2022 року.

За словами Малюка, вже з весни 2022 року СБУ розглядала можливість підриву Кримського мосту, розглядаючи різні варіанти виконання цього завдання. Перший варіант включав перевезення вибухової речовини в товарних вагонах. Проте російські власті заборонили будь-який вантаж на залізничній частині мосту, за винятком військових вантажів. Після цього був розглянутий варіант із фурою, на якій були б навантажені бочки з олією, в середині яких містилася вибухова речовина.

В підсумку вирішено було використати варіант із вибуховою речовиною, яка була обмотана целофановою плівкою. Цей метод дозволяв створити вигляд цивільного вантажу, який не викликав би підозр у митниці та на пунктах пропуску.

Спецслужба визначила товщину шару плівки, яка була достатньою для того, щоб приховати металеві циліндри-сердечники, наповнені гексогеном. Ці циліндри були заховані серед великих рулонів плівки, які були навантажені в контейнер. Загальна вага цього «вантажу» становила 21 тонну у тротиловому еквіваленті.

Крім цього, в рамках підготовки до операції, спецслужба враховувала присутність спеціальних систем радіоелектронної боротьби на постах біля мосту. Ці системи призначені для збивання GPS-координат на вибухових пристроях, спрямованих на певні точки.

В СБУ надали унікальні фото підготовки до підриву мосту.

СБУ «обійшла» спеціальні глушилки на Кримському мосту, які міняють GPS-координати. Тож 08.10.22 вантаж злетів у повітря на середині мосту.

«Ми сім кіл пекла пройшли, використали втемну стільки росіян!», – каже Василь Малюк.

В організації наступної атаки на міст в липні 2023 року велику роль зіграв офіцер на позивний «Хантер», долучившись до створення морських дронів. Кількість вибухівки на дронах довели до 850 кг. Голова Служби особисто брав участь у розробці та контролі операції.

Василь Малюк наполягає, що, згідно з Женевськими конвенціями про правила ведення війни, Кримський міст – це законна ціль для України.

sud.ua