В Україні запустили проєкт, який зберігає пам’ять про вбитих українців

Перша леді Олена Зеленська у Міжнародний день пам’яті і поминання жертв тероризму 21 серпня повідомила про проєкт “Закриті очі” про загиблих під час російсько-української війни.

Автори складають повний мартиролог жертв російсько-української війни серед цивільного населення, повідомила вона у Telegram.

“Нині тут понад дві тисячі імен. Кожне ім’я — невимовний біль. “Загинула разом із сином Владиком під час обстрілу”, “загинув від мінометного обстрілу у власному дворі”, “викрадений з дому і розстріляний”. Жах, коли бачиш три однакові прізвища підряд, розумієш: загинула уся сім’я”, – зазначила Зеленська.

У мартиролозі можна додати інформацію про загиблу людину. Це також потрібно для того, щоб міжнародна спільнота визнала Росію державою-спонсором тероризму.

«Амельчикова Соня. … − березень 2022-го. Загинула разом з мамою та сестрою під час російського обстрілу житлових районів міста. Була школяркою, маленькою актрисою маріупольського театру «Концепція». Місце смерті – м. Маріуполь, Донецька обл.

Коптякова Олена. 1975 − березень 2022-го. Загинула на початку березня 2022 р. під завалами будинку, зруйнованого внаслідок російського обстрілу. Місце смерті – м. Ізюм, Харківська обл.

Луценко Євген. …− березень 2022-го. Загинув від вибуху снаряда. З моменту повномасштабного вторгнення російських загарбників Євген Луценко постійно перебував на своєму робочому місці та разом із колегами надавав допомогу онкохворим пацієнтам. проте 13 березня він вирішив скористатися можливістю побачитись із рідними. Транспортний засіб, у якому він їхав додому, поблизу с. Лукашівка потрапив під обстріл. Працював лікарем-хірургом онкоторакального відділення Чернігівського медичного центру сучасної онкології. Місце смерті – Чернігівська обл».

Це – лише три імені, три людини, три долі з тисяч тих, які обірвав цинічний російський окупант. Зберегти пам’ять про всіх загиблих – обов’язок тих, хто вцілів…

“Назва «Закриті очі» несе в собі певний символізм. Ми говоримо про те, що світ воліє не бачити кількість загиблих українців і втрачених життів внаслідок війни. Щоб наш мартиролог перестав поповнюватися новими іменами, люди повинні нарешті відкрити очі й діяти єдиною та злагодженою силою проти жорстокості російського окупанта і на захист України”, – зазначила Анна Фурман, ідейна натхненниця проєкту «Закриті очі».

Сформувати повний мартиролог можливо тільки об’єднавши зусилля всіх українців, а тому куратори проєкту закликають долучатися до важливої справи і ділитися інформацією про загиблу людину, обставини її смерті, історію життя. Водночас вони нагадують, що ця база даних створюється на підставі відкритих
джерел та не є офіційним реєстром, пише armyinform.com.ua.