Колишній головний рабин москви закликав євреїв залишити росію, поки вони можуть, – The Guardian

Колишній головний рабин Москви Пінхас Гольдшмідт заявляє, що євреї повинні залишити росію, поки мають таку змогу.

Про це повідомляє The Guardian з посиланням на заяву Гольдшмідта.

“Коли ми озираємося на всю російську історію, то в час, коли політична система країни перебуває у небезпеці, її уряд намагається спрямувати гнів і невдоволення мас на єврейську громаду. Ми бачили це в царські часи і наприкінці сталінського режиму”, – наголосив Гольдшмідт.

За його словами, єврейське населення стане цапом відбувайлом за труднощі, спричинені війною, – тому воно має залишити росію, поки ще може.

“Ми бачимо зростання антисемітизму, поки росія повертається до нового типу радянського союзу, і крок за кроком залізна завіса знову опускається. Тому я вважаю, що найкращий варіант для російських євреїв – виїхати”, – наголосив він.

Гольдшмідт зазначив, що є п’ять конкретних причин, чому люди сьогодні стурбовані майбутнім рф.

По-перше, це зростання антисемітизму у воюючій державі.

По-друге, йдеться про потенційну нову “залізну завісу”, тобто про повну заборону на виїзд за межі країни.

“Все йде до того, що залишити росію буде неможливо”, — наголосив він.

Ще одна причина, яка змушує поставити під сумнів доцільність подальшого життя в рф, – жорсткі санкції, які сьогодні весь світ запровадив і продовжує вводити проти країни-агресора. Як вважає колишній головний рабин москви, вони завдадуть серйозної шкоди економіці рф у довгостроковій перспективі.

Четверта причина виїхати з росії — загальна мобілізація, яку можуть оголосити у державі.

П’ята причина — розширення репресій проти громадянського суспільства, які існують уже сьогодні, але можуть стати набагато жорсткішими в майбутньому.

Видання зазначає, що сам Гольдшмідт пішов у відставку і залишив росію в липні 2022 року, після того, як відмовився підтримати російське вторгнення в Україну, пише espreso.tv.

“На лідерів громад чинився тиск, щоб вони підтримали війну, і я відмовився це робити. Я подав у відставку, оскільки залишатися на посаді головного рабина москви було б проблемою для громади через репресивні заходи, вжиті проти дисидентів”, – згадує він.