Коли йти у декретну відпустку? Рішення – за вагітними

Відтепер вагітні жінки за власним бажанням можуть розпочати декретну відпустку на власний розсуд. Для цього достатньо подати заяву лікареві. У липні Верховна Рада ухвалила Закон, згідно з яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше 30 тижня. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до виданого наказу МОЗ.

Як було раніше?

Якщо жінка спостерігалася в лікаря під час вагітності, лікар із початком 30 тижня вагітності формував пацієнтці медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) за категорією “Вагітність та пологи”. З цієї дати жінка мала йти у декретну відпустку.

На підставі цього медичного висновку формувався електронний лікарняний, який автоматично потрапляв до роботодавця.

Якщо ж жінка бажала продовжити працювати, вона могла це зробити. Водночас кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами зменшувалася пропорційно до кількості днів, що вона продовжувала працювати. Крім того, зменшувався і розмір допомоги з вагітністю та пологами, оскільки він обумовлений фактичною тривалістю відпустки.

Як буде зараз?

Вагітна жінка за власним бажанням зможе після 30 тижня вагітності визначити дату початку відпустки в зв’язку з вагітністю та пологами. Якщо вона хоче розпочати відпустку з 30 тижня вагітності, їй нічого додатково робити не потрібно. Медичний висновок буде сформовано за замовчуванням.

Але якщо жінка хоче продовжувати працювати — вона під час першого візиту до лікаря після початку 30 тижня вагітності подає заяву та зазначає в ній дату, з якої має бути сформований МВТН.

Якщо в неї пологи стануться до зазначеної в заяві дати, МВТН буде сформований з дати пологів. Такий процес не впливатиме на загальну тривалість МВТН і відпустки відповідно. Що, своєю чергою, не призводитиме до зменшення розміру допомоги з вагітності та пологів.

Нагадуємо, що стандартний строк МВТН складає 126 календарних днів, але для жінок, в яких народилося кілька дітей або були ускладнені чи передчасні пологи, цей строк продовжується ще на 14 днів.

hubz.ua