Перший удар України проти сил рф ракетами ATACMS (відео)

Україна застосувала ракети ATACMS проти російських активів у вівторок, повідомив посадовець США Голосу Америки. Українські сили використали американські ракети далекої дії для ударів по аеродромах у тимчасово окупованих Луганську і Бердянську 17 жовтня.

Сили спеціальних операцій повідомили, що знищили 9 гелікоптерів, спецтехніку, пускову установку ППО, склад боєприпасів і пошкодили злітні смуги аеродромів.

“Сьогодні особлива вдячність Сполученим Штатам. Наші домовленості з Президентом Байденом виконуються. Виконуються дуже влучно – «атакамси» себе показали”, – заявив президент України Володимир Зеленський.


Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний показав роботу ATACMS.

“ATACMS.
Робота наших воїнів.
Дякую вам за службу! Дякую партнерам за підтримку.
Разом – до перемоги!”, – написав головком.

Прийняття рішення

Нагадаємо, Київ довгий час просив Вашингтон надати цю зброю, й під час візиту Зеленського до Білого дому 21 вересня цього року президент США Джо Байден сказав, що Україна отримає ATACMS, однак, не уточнив строки й кількість ракет. На початку жовтня Байден підтвердив:

“Я говорив із Зеленським, щодо всього, про що він просив, ми прийняли рішення (we’ve worked out – ред. Голос Америки)”.

Першим про те, що ATACMS були таємно надані ЗСУ цими днями, написало видання Wall Street Journal. США вирішили надіслати їх Києву, уникаючи розголосу, щоб заскочити Кремль зненацька: росіяни знають про радіус дії ракет, і США були стурбовані тим, що вони перенесуть обладнання та зброю за межі досяжності, перш ніж ракети зможуть бути використані, сказав посадовець для CNN.

Як пише New York Times, США надіслали Україні невелику кількість таких ракет, й вони були оснащені касетними боєприпасами — меншими бомбами, які можуть завдати удару на великій території.

Видання Politico розповідає про те, як приймалось це рішення. Ідея належала раднику Білого дому з питань нацбезпеки Джейку Саллівану, який був занепокоєний складністю для українських сил прорвати російські лінії оборони. У серпні він запропонував відправити ATACMS середньої дії із кластерними боєприпасами, а не ракети ATACMS далекої дії, яких на складах Пентагону не так багато.

Саме через невеликий запас цих ракет далекої дії міністр оборони Ллойд Остін і тодішній голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі довго чинили опір відправленню ATACMS Києву, бажаючи переконатися, що Міноборони матиме достатньо великий запас для непередбачених ситуацій, які можуть виникнути деінде у світі, пише видання.

Водночас АР зазначає, що невелика кількість ракет підкреслює небажання США надсилати Києву потужну зброю.

Можливості ракет

Wall Street Journal зазначає, що модифікації ATACMS (Army Tactical Missile System), надані Україні, мають дальність приблизно 160 кілометрів. Йдеться про старішу версію ATACMS – APAM (Anti-Personnel/Anti-Materiel). При цьому CNN вказує, що новіші модифікації ATACMS можуть мати дальність до 300 кілометрів.

Україна вже використовує отримані від Великої Британії й Франції авіаційні крилаті ракети далекої дії класу “повітря-земля” Storm Shadow/SCALP, радіус яких може сягати 250 кілометрів. Сили оборони України вже, ймовірно, застосовують їх для ударів по російських силах у незаконно анексованому Криму.

Натомість запуск ракети “земля-земля” ATACMS можна проводити з уже наявних в Україні установок HIMARS. Вони переважно використовуються для ударів по неукріплених об’єктах, наприклад проти піхоти, але зараз застосовуються і проти укріплених броньованих цілей. ATACMS можуть здатність летіти зі швидкістю, що втричі перевищує швидкість звуку, й проводити маневри при наближенні до цілі, що значно ускладнює її збиття.