Причини, через які Україна має отримати винищувачі F-16: стаття Дмитра Кулеби для Foreign Policy

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба написав статтю “5 причин, через які Україна повинна отримати літаки F-16” для американського журналу Foreign Policy (“Зовнішня політика”). FREEДOM пропонує її переклад.

За останні 14 місяців було порушено багато табу, коли йшлося про військову допомогу Заходу Україні. Президент України Володимир Зеленський і його команда, зокрема я як міністр закордонних справ, активно говорили про те, що потрібно нашій країні для відбиття російської агресії. Партнери України, насамперед США, відгукнулися на ці заклики, за що ми їм і завжди будемо вдячні.

Надання військової допомоги Україні було і залишається титанічним завданням і, ймовірно, є найбільшою логістичною операцією Заходу з часів Другої світової війни. Сполучені Штати з надзвичайним завзяттям очолили ці зусилля.

Оскільки війна виходить на новий етап, зараз дуже важливо забезпечити Україну винищувачами F-16.

Зробивши цей стратегічний крок, Вашингтон не тільки врятує безліч життів українців і забезпечить успіх українських сил на полі бою, а й допоможе пом’якшити глобальну продовольчу кризу, отримає досвід для зміцнення ВПС США і забезпечить довгострокову стабільність у Європі.

Україні потрібні сучасні літаки для посилення нашої протиповітряної та протиракетної оборони, порятунку життів і захисту мирних жителів. Російські ракети та безпілотники ночами завдають ударів по наших мирних містах, вбиваючи сплячих людей і, що особливо трагічно, дітей. Вони руйнують цивільну інфраструктуру і наражають на небезпеку атомні електростанції.

Наразі Україна перехоплює приблизно 75% за допомогою наземних систем, зокрема поставлених нашими партнерами, та ракет класу “повітря-повітря”, що запускаються із застарілих українських літаків з часів радянського союзу. На жаль, приблизно 25% все ще досягають своїх цілей.

F-16 працюватимуть як одна комбінована система з наземною ППО, що дасть нам змогу збивати російські ракети задовго до того, як вони когось уб’ють або зруйнують черговий енергооб’єкт.

Також нам потрібні сучасні літаки для підтримки наших Сухопутних військ. Перевага в повітрі потрібна як попередня умова для будь-яких успішних наступальних операцій відповідно до військової доктрини США і НАТО.

На жаль, Україна не має такої переваги, але вона вже звільнила приблизно половину нещодавно окупованих територій, використовуючи лише невеликий парк літаків радянського зразка.

F-16 дозволять Україні контролювати наше небо, захищати наші війська, зменшувати втрати та підвищувати шанси наших пілотів вижити в повітряних боях. Надання Україні більшої кількості F-16 радянських часів не досягне цієї мети. Їхні радари поступаються російським, а їхнє озброєння застаріло, що ставить життя наших льотчиків у серйозну небезпеку.

Ми потребуємо сучасних літаків для забезпечення безпеки Чорноморського зернового коридору. Це дозволить нам повністю відновити експорт харчових продуктів з України, не покладаючись на постійну відсутність доброї волі з боку росії. Ескадрилья добре оснащених F-16 дозволить нам тримати російські військові кораблі та бойові літаки якомога далі від морського маршруту зернового коридору. Це забезпечить безперебійний потік суден, що перевозять українське зерно та інші харчові продукти, особливо в найбільш вразливих південних країнах.

Досвід України в бойових діях з росією на F-16 піде на користь ВПС США. З 1950-х по 1980-ті роки повітряні сили Сполучених Штатів були укріплені багатьма гіркими уроками, отриманими в реальних боях з російськими системами. Росіяни теж багато чому навчилися у своїх численних війнах. Україна зараз має справу з потужним противником, оснащеним передовими засобами радіоелектронної боротьби. Ми поділимося нашим досвідом використання F-16 проти росії, що дозволить значно модернізувати ВПС США, не наражаючи на небезпеку життя американців. Українські аси перетворять поняття Top Gun (“найкраща зброя”) на реальність.

Ба більше, F-16 у руках українських пілотів послужать сильним стримувальним фактором для будь-яких майбутніх спроб росії перекроїти кордони в Європі, забезпечивши довгострокову стабільність на континенті.

Нам потрібні ці літаки виключно для оборони і стримування. У нас ніколи не було територіальних претензій до росії, тільки землі в межах наших кордонів, визнаних міжнародним правом.

Тому побоювання з приводу того, що Україна неправомірно використовує F-16, недоречні. Навпаки, F-16 допоможуть Україні не тільки у відновленні миру на своїй землі, а й в приборканні агресивних амбіцій президента росії володимира путіна та деескалації конфлікту.

З лютого 2022 року обговорення кожного нового виду зброї починалося з “ні” і закінчувалося “так”. Знадобилося чимало часу, щоб знизити побоювання, включно з аргументом про те, щоб не “провокувати” москву. Зрештою, жодна з військових поставок не мала такого ефекту. F-16 нічим не відрізняються.

Замість того щоб зосереджуватися на побоюваннях, які ніколи не матеріалізуються, ми закликаємо Сполучені Штати та їхніх союзників розглянути переваги надання Україні F-16.

Час, необхідний для підготовки українських пілотів, не може слугувати контраргументом. Наші молоді, загартовані в боях аси готові розпочати навчання в будь-який час і завершити його в найкоротші терміни. Немає причин, через які підготовка українських пілотів не може розпочатися просто зараз.

Також немає проблем із наявністю літаків. У нас є підстави вважати, що деякі європейські партнери готові надати перші платформи та подбати про їх обслуговування, якщо Вашингтон дасть добро. У зв’язку з масштабним переозброєнням низка країн незабаром перейдуть на новіші F-35, випустивши на ринок сотні F-16. Попри твердження деяких аналітиків, українська інфраструктура, включно зі злітно-посадковими смугами, вже здатна підтримувати операції F-16.

uatv.ua