Проєкт RebuildUA вийшов за межі Київської області і почав роботу в Сумській

Спеціалісти фіксують, оцифровують та оцінюють руйнування інфраструктури населених пунктів України.

Від самого початку війни випускник kmbs Agri MBA-1 Артем Бєлєнков зі своєю компанією SmartFarming закликав колег-аграріїв терміново закрити усю інформацію про геопросторові дані (кадастр, поля, інфраструктуру), щоб врятувати сільськогосподарські підприємства. Згодом він пішов воювати в стрілецький батальйон, а вже 2 травня його команда SmartFarming разом з колегами з проєкту Vkursi Zemli запустила нову ініціативу – RebuildUA, мета якої – зафіксувати, оцифрувати та проаналізувати втрати країни, щоб згодом якісно можна було планувати відбудову: складати коректний бюджет та покроковий план дій.

Першим населеним пунктом, руйнування якого були зафіксовані і оцифровані для проєкту, стало невелике село Мощун  в Бучанському районі. В березні тут велися запеклі бої за столицю, і за місяць село було майже повністю зруйновано: 719 будівель і споруд знищено повністю, ще дві тисячі будинків, а також єдину церкву, будинок культури, школу і все три крамниці – серйозно пошкоджено. На території населеного пункту команда нарахувала 1597 кратерів від снарядів – по 6 на кожен гектар. Загальна сума збитків від обстрілів у селі склала більше 1,1 млрд грн (за оцінкою Kyiv School of Economics).

За перші два місяці роботи команда опрацювала інформацію з  більш ніж 50 населених пунктів.

Оцифровування відбувається в кілька етапів:

  1. Зйомка дронами і створення ортофотопланів. Це дозволяє зробити фото та відео об’єктів під різними кутами, з усіх боків будівель та на низьких висотах, щоб мати детальний опис пошкоджень. Якщо ж така зйомка неможлива (на окупованих територіях чи місцях бойових дій), команда використовує супутникові знімки.
  2. Збір додаткової інформації з перевірених джерел.
  3. На основі ортофотопланів ГІС-фахівці оцифровують всі будівлі, розпізнають зруйновані об’єкти, класифікують типи будівель та визначають рівень руйнувань.
  4. Точні дані про кількість зруйнованих об’єктів передаються партнерам проєкту для професійної оцінки збитків.
  5. Дизайнери та контент-менеджери презентують зібрану інформацію у вигляді публічних інфографічних звітів.

Команда RebuildUA переконана, що швидкість та ефективність відбудови країни залежатиме  від того, наскільки грамотно та об’єктивно зроблено оцінку завданих збитків, сформовано бюджет і розроблено покроковий план відбудови. Тим більше, що окрім житлової забудови ворог знищує промисловість, завдає шкоди соціальній інфраструктурі та ЖКГ. Тож прозора і швидка оцінка збитків дозволить обґрунтувати потребу у розмірах фінансування і спростить процес залучення ресурсів на відновлення. А значить – починати треба вже зараз.

За попередніми підрахунками на підставі побаченого і вивченого, дослідники говорять, що на відбудову країні знадобиться $750 млрд. Третину з цих коштів, ймовірно, складатимуть приватні інвестиції, а реалізувати плани з відбудови можна у три етапи протягом 10 років.

Результати дослідження команда RebuildUA планує передати громадам, органам державної влади і спеціалізованим фондам задля запуску процесу відбудови.

mind.ua