Псевдоволонтери: як шахраї наживаються на війні та як не стати жертвою

З початком російського збройного вторгнення волонтерство в Україні набрало неабиякого розмаху. Водночас активізувалися і шахраї, які збагачуються на довірливих громадянах.

Про те як діють волонтери-аферисти та як не потрапити на «гачок», розповідає волонтерка Яна Гризоглазова.

Волонтерські організації  

Дописів про допомогу в мережі, особливо на потреби ЗСУ, зараз чимало. Це і масштабні волонтерські організації, і конкретні люди. Утім, всі вони можуть виявитися недоброчесними.

Насамперед варто звернути увагу на «червоні прапорці». Наприклад,  прочитати наскільки «жалісливо» написаний допис про допомогу. Досвід показує, чим більше «сліз», тим більша ймовірність того, що за благодійністю ховаються псевдоволонтери, – розповідає Яна.

Також в мережі можна перевірити репутацію організації, в яку ви маєте намір задонатити. Для цього існує безкоштовний сервіс ScamAdviser. Алгоритм сайту співставляє десятки незалежних джерел даних про вебсайт і таким чином допомагає визначити шахрайські сайти.

Окрім цього, організація повинна мати  відповідний наказ на свою діяльність, список особового складу, документи, де вказується, що їм потрібно тощо. Тобто вся документальна база в наявності, відповідно вони надають і певну звітність за виконану роботу, – зазначає волонтерка.

Волонтери в соцмережах

Попри це, не лише волонтерські організації  можуть обманювати довірливу аудиторію. Часто такі випадки трапляються і серед поодиноких волонтерів, які самостійно збирають, наприклад, для родича чи знайомого, який перебуває в ЗСУ.

Такі волонтери часто допомагають набагато ефективніше, ніж організації. Але в такому випадку виникає більше запитань до чесності таких добровольців. Особливо, коли йдеться про значну суму, – зазначає Яна.

В такому випадку варто:

  • зробити пошук світлин через Google-картинки;
  • зробити пошук написаного тексту в Google чи Facebook;
  • звірити номери рахунків. Якщо ви бачили такі ж в інших постах в соцмережах — варто задуматись;
  • перевірити, на яких підставах (а саме документах) діє цей волонтер, що, власне, розмістив пост.

Також варто глянути, чи є у вас з волонтером спільні знайомі, яких ви могли б запитати про його діяльність. Важливо дізнатися, чи це перший збір волонтера. Якщо були й інші, то необхідно перевірити, чи надав волонтер усю інформацію про попередні витрати. А ще можна прочитати коментарі – шахраї зазвичай під такими постами видаляють їх.

Окрім цього, волонтери часто вказують, для кого вони цю допомогу збирають – тоді варто перейти на сторінку того, кому необхідні ці кошти, та переконатися, чи справді людина перебуває в ЗСУ, – вважає Яна.

Волонтери, яких найважче впіймати  

Наступна категорія аферистів –  ті, які піаряться за чужий рахунок або максимально завищують ціну, а зайві кошти використовують далеко не за призначенням.

Так, поліцейські столиці затримали чоловіка, який привласнював благодійні внески, що передавали українці на підтримку ЗСУ.

«З середини квітня 2022 року підозрюваний у Telegram-каналі звертався до громадян із закликом про збір коштів, які згодом обіцяв передати Збройним Силам України. Для перерахування коштів псевдоволонтер вказував дані своїх банківських карток та майже всі зібрані добровільні пожертви витрачав на власні потреби», – повідомляють правоохоронці.

Зазначається, що чоловік перераховував 5 гривень на єдиний рахунок для збору коштів на підтримку ЗСУ, після чого у фоторедакторі змінював суму внеску та робив фотозвіти.

Таких шахраїв розпізнати важче. Наприклад, людина збирає на машину з Польщі, яка коштує близько 3000$, а збір на неї виставляють вдвічі більший. Згодом волонтер показує покупку і люди вірять у його доброчесність.

Коли йдеться про конкретну річ на яку збирають гроші волонтери, то важливо перед тим глянути середню вартість такого товару. Якщо у волонтерів ціна перевищує 30%, то швидше за все, гроші підуть не за призначенням.

Підсумую, що варто також звертати увагу на окремі «фрази», які видають аферистів ще зі старту. До прикладу, коли люди терміново просять кошти: «Якщо не зберемо сьогодні, то хлопці не проживуть до завтра». Або ж коли волонтери постійно скаржаться на владу або інших волонтерів. Та розповідають про те, що якщо не вони, то більше ніхто не допоможе, – розповідає Яна

vgolos.ua