Російська мова, радянські памʼятники, протидія НАТО: як виглядав план впливу кремля на країни Балтії

Розслідувачі роздобули документ, розроблений в адміністрації президента рф. Документ визначає, що росія вбачає для себе як «загрозу» зі сторони балтійських країн і як вона планує цьому протидіяти та поширювати свій вплив.

Журналісти десятка видань з кількох країн Європи, зокрема України, отримали документи, розроблені вочевидь в адміністрації президента росії до двох років тому, які розкривають стратегію російського впливу на держави Балтії — Литву, Латвію та Естонію.

Матеріали про це опублікували українське видання Kyiv Independent, литовське LRT, латвійське Re:Baltica, естонське Delfi Estonia, шведське Expressen, російський центр «Досье», німецькі Norddeutscher Rundfunk, Westdeutscher Rundfunk і Süddeutsche Zeitung, польське Frontstory.pl, VSquare з країн Вишеградської групи та Yahoo News, передають Європейська правда та Укрінформ.

Проаналізований документ кремля називається «Стратегічні цілі російської федерації на естонському, латвійському та литовському напрямах». Як повідомляють розслідувачі, він був розроблений в управлінні прикордонних зв’язків адміністрації президента рф за сприяння спецслужб (це ж управління готувало стратегію щодо поглинання Білорусі до 2030 року та втручання у політику Молдови, проаналізовану та опубліковану тими ж виданнями).

Розроблений довгостроковий план щодо країн Балтії не враховував повномасштабну війну проти України, оскільки в ньому немає жодного згадування про неї.


Для кожної з трьох країн були розроблені окремі стратегії, але деякі з ключових завдань збігаються. Це, зокрема:

  • відновлення відносин між росією та країнами Балтії;

  • формування мережі «м’якої сили» з організацій, які виступають за співпрацю з рф;

  • недопущення «мілітаризації країн» і створення нових баз НАТО на їхній території;

  • вербування балтійських бізнесменів за допомогою обіцянок відкрити їм російський ринок;

  • збереження «спільної історичної пам’яті та радянських пам’яток»;

  • боротьба з «дискримінацією російськомовного населення» та збереження освіти російською мовою.


Журналісти у своєму матеріалі навели декілька подій останнього року, які нагадують елементи реалізації цієї стратегії, зокрема у діяльності місцевих проросійських активістів та організацій. Ті проводили кампанії захисту радянських монументів, організовували мітинги проти їх знесення та готували звернення до ООН.

У кремлі боялися, що в Литві можуть створити велику військову базу, тому планували протидіяти розгортанню протиповітряної та протиракетної оборони.

У плані кремля зазначалося, що литовська влада має “визнати потенційні збитки через зростання впливу НАТО в регіоні”, і тому прагнутиме співпрацювати з москвою. Такі ж плани у росії були щодо Латвії та Естонії.

У своїх планах кремль називав негативним нарощення активності НАТО в регіоні, збільшення чисельності наявних військ, запровадження санкцій та згортання торгівлі з країнами Заходу. Саме це і сталося після повномасштабного вторгнення до України в лютому 2022 року.