Зенітний “франкенштейн”: американці з українцями створили гібрид Patriot й радянських ЗРК

Україна спільно із США створила гібридну систему протиповітряної оборони, яка поєднує в собі передові ракети класу «земля-повітря» західного зразка з модернізованими пусковими установками або радарами радянської епохи.
Про це повідомляє The New York Times.
З наближенням зими українські чиновники відчайдушно потребують додаткової протиповітряної оборони, щоб захистити свої електромережі від російських ударів, які можуть знову занурити країну в темряву. Настільки відчайдушні, що вони готові експериментувати з «монстром системи озброєнь, яка була дітищем України і зараз переслідується Пентагоном».
Американські офіційні особи називають це програмою FrankenSAM, яка поєднує передові ракети «земля-повітря» західного калібру з переобладнаними пусковими установками чи радарами радянських часів, які українські сили вже мають.
Два варіанти цих імпровізованих засобів протиповітряної оборони — один, що поєднує радянські пускові установки «Бук» і американські ракети Sea Sparrow, а інший — радари радянської епохи та американські ракети Sidewinder — були випробувані протягом останніх кількох місяців на військових базах у Сполучених Штатах і будуть доставлені в Україну цієї осені, повідомили чиновники.
Третій, ракетний комплекс «Яструб» часів холодної війни, цього тижня вперше був показаний на полі бою в Україні як приклад того, що Лаура Купер, високопоставлена чиновниця оборони США, назвала цього місяця FrankenSAM «з точки зору воскресіння» — повернута до життя реліквія ППО.
“FrankenSAM вносять свій внесок у заповнення критичних прогалин у протиповітряній обороні України, і це є найважливішим викликом, з яким сьогодні стикається Україна”, — сказала пані Купер, заступниця помічника міністра оборони з питань політики росії, України та Євразії.
FrankenSAM використовує надзвукові ракети AIM-9M Sidewinder американського виробництва, які були розроблені в 1950-х роках і використовуються на винищувачах F-16 і F-18. Зараз вони є частиною імпровізованої системи наземного запуску, яку пані Купер попередньо розглянула в Брюсселі як «справжню інновацію», яка, за її словами, допоможе пришвидшити посилення протиповітряної оборони України.

Представники американського оборонного відомства та інженери також все ще випробовують, можливо, найпотужніший FrankenSAM: ракету Patriot і пускову станцію, яка працює зі старішими українськими радіолокаційними системами вітчизняного виробництва. Офіційний представник Пентагону заявив, що випробування такої системи, проведені у жовтні на ракетному полігоні Уайт-Сандс у Нью-Мексико, завершилися успішно. Зазначається, що варіанти гібридних систем ППО пройшли випробування на військових базах у США та будуть доставлені до України восени.