Що потрібно знати про моторну оливу?

Моторні оливи виконують відразу кілька завдань, але всі вони спрямовані на збереження двигуна та забезпечення його тривалої роботи. Двигуни потрібно захищати від корозії, тертя і високих температур. Але це не повний список функцій, адже мотори відрізняються конструкцією та вимагають індивідуального підходу.

iMZKoy2LEVT4Ii2p4JxdNdXPwcsS6ZVaX_Aw-JNmijye5Y961Mm0_vAYnC4Z2AlG9H7l2BIqtw6_rkT64AEoWZXfUbrLpjsgcb0DJUUz3fbRCSmoYFFVfHO2GiZBBJeFvoVzaJ5gYwXAvHL42OUVN5E

Різновиди оливи

Для двигунів мастильні матеріали підбирають за типом агрегату та умовами експлуатації. Для спрощення завдання використовують загальноприйняті класифікації, які відображають на етикетці, наприклад, моторне масло 10w40. Також важливий поділ за основною сировиною:

  1. Мінеральні. Перший різновид, що виробляється на основі нафти і нафтопродуктів. Такі масла недорогі у виробництві, але забруднюють довкілля. Ці види досі використовують для старих зношених двигунів, яким необхідний м’який вплив.
  2. Синтетичні. Їх одержують у лабораторіях шляхом складних хімічних перетворень, іноді тих самих нафтопродуктів. Вони коштують дорожче, але на ринку представлено велику різноманітність складів з упором на захист від температури, миючі або антикорозійні властивості. Можна підібрати оптимальне мастило під конкретну модель двигуна.
  3. Напівсинтетичні. Їх виробляють змішуванням синтетичних та мінеральних видів у різних пропорціях. Найчастіше синтетики виявляється близько 20-30%. Це можуть бути всесезонні та всепогодні мастила.

При виборі враховують індекс в’язкості, зазначений у характеристиках продукту. Він говорить про те, наскільки зменшиться густина продукту при підвищенні температури. Тому влітку обирають в’язкіші версії, взимку — менш.

Які додають присадки?

У моторного масла безліч завдань, виконання яких переважно забезпечують присадки. Основна сировина відповідає за мастило, але особливі характеристики йому дають такі добавки:

  • миючі та диспергуючі;
  • антиокислювальні та протикорозійні;
  • модифікатори тертя;
  • протизносні;
  • депресорні;
  • модифікатори в’язкості;
  • протипінні.

Олива створює на поверхні деталей тонку міцну плівку, яка знижує рівень тертя, частково ударне навантаження та швидкість зносу матеріалу. Але при активній роботі та високій температурі мастило схильне спінюватися, що заважає виконувати основні завдання. Для цього додають спеціальні присадки, що допомагають зберегти консистенцію.