Із 1 жовтня деяким жінкам доведеться ставати на військовий облік: кого це стосуватиметься

Із 1 жовтня 2023 року працівниці медичної та фармацевтичної сфери будуть зобов’язані зареєструватись у військкоматах. Жінки з іншими спеціальностями, які пов’язані з військовою сферою, можуть стати на облік добровільно.

Про це повідомляє «РБК-Україна».

Так, для жінок можливість стати на військовий облік надається за умови їхньої придатності до проходження військової служби з урахуванням вікових обмежень (до 60 років) і стану здоров’я, який визначається військово-лікарською комісією (ВЛК).

Процедура реєстрації на військовому обліку здійснюється в територіальному центрі комплектування. Для цього необхідно надати паспорт, диплом про освіту в медичній сфері та довідку з місця роботи.

На військовозобов’язаних жінок покладаються ті самі обов’язки, що й на чоловіків, вони повинні:

  • ставати на військовий облік;
  • проходити підготовку до служби;
  • повідомляти військкомати про зміну місця реєстрації/проживання, сімейного статусу, інвалідності тощо.

За два місяці до закінчення навчання навчальні заклади зобов’язані надавати районним (міським) Територіальним центрам комплектування за спеціальним призовом списки випускників. У цих списках мають бути зазначені такі дані: ПІБ, дата народження, паспортні дані, податковий номер, зареєстроване місце проживання, спеціальність, дата завершення навчання та номер військово-облікової спеціальності. Списки ці мають зберігатися в ТЦК і СП протягом 10 років.

Випускникам медичних і фармацевтичних закладів надається 1 місяць після завершення навчання, щоб стати на облік. Якщо вони не звернулися до центрів комплектування протягом цього часу, на них чекає штраф у розмірі від 850 до 1700 грн.

Зазначається, що згідно із законодавством, медики та фармацевти без військово-облікових документів не можуть бути працевлаштовані. Однак для жінок, які здобули освіту до внесення змін до закону про військовий обов’язок і військову службу (тобто до 30 грудня 2022 року), надається «перехідний період». Протягом цього періоду, який триватиме до кінця 2026 року, вони можуть працевлаштуватися без обов’язкового військового обліку.