Частина українців може втратити свої земельні ділянки та паї

Ринок землі, який почав функціонувати в Україні, висуває до землевласників доволі жорсткі умови з оформлення документів на землю. Зокрема, кожній ділянці має бути присвоєний кадастровий номер.

Це дасть можливість власнику цієї ділянки оформити право власності на землю. Якщо до 1 січня 2025 право власності не буде оформлено, така земля буде вважатися відмовною, і потенційний власник втратить на неї право.

Такі роз’яснення дало Міністерство юстиції України на своїй сторінці у Facebook.

Без кадастрового номера неможливо ні оформити право власності на землю, ні продати її на ринку землі, ні юридично грамотно оформити договір оренди.

В Україні досі багато земельних ділянок, що перебувають у власності пайовиків, не мають привласнених кадастрових номерів. Це, в першу чергу, стосується землі, яка була віддана колишнім колгоспникам на паї під час ліквідації колгоспів – до 2004 року.

Такі ділянки не мають кадастрових номерів і не внесені до Державного реєстру земель. А отже, оформити право власності на них неможливо, поки не буде кадастрового номера.

“Кадастровий номер земельної ділянки важливий не тільки тому, що без нього ви не зможете продати об’єкт, що знаходиться на цій ділянці. Законодавством України встановлено, що якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від отримання земельної ділянки”, – йдеться в інформації від Мін’юсту.

Як присвоїти своїй ділянці кадастровий номер

Потрібно звернутися із заявою в Держгеокадстр, надавши такий пакет документів:

  • заяву (можна подавати і в паперовій, і в електронній формі) щодо державної реєстрації земельної ділянки;
  • оригінал документації із землеустрою, який є підставою для формування земельної ділянки;
  • документацію із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Що стосується земельних ділянок, отриманих у власність до 2004 року, відомості про яких не внесені до Державного реєстру земель, то їхня держреєстрація має свої особливості. Вона проводиться на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на тій місцевості, де він знаходиться) за заявою власника.

У Держгеокадастрі повинні протягом 14 днів розглянути ці документи і ухвалити свій вердикт: або привласнити ділянці кадастровий номер, або, у випадку відмови, надати власнику мотивацію.

agronomy.com.ua