Краще перехворіти: МОЗ спростувало топ-5 міфів про вакцинацію

Жахачки про вакцинацію від коронавірусу, які активно поширюють мережею, регулярно спростовуються медиками та науковцями – але “антищепленці” концентрують свою увагу не тільки на темі COVID-19. Так, в МОЗ України зібрали топ-5 міфів про рутинну вакцинацію, і пояснили, чому їм не можна вірити.

Міфи про рутинну вакцинацію

  • Помилкове твердження №1: Краще перехворіти й виробити природний імунітет

Що насправді: Якщо хворіти, імунітет, безумовно, сформується. Але він може коштувати дуже дорого через високий ризик виникнення ускладнень: параліча – від поліомієліту, ураження серця – від дифтерії, пневмонії та ураження мозку – від кору і вітряної віспи. Ризик мати ускладнення перенесеної інфекційної хвороби набагато вищий, ніж ризик побічних реакцій після вакцинації.

  • Помилкове твердження № 2: Вакцини спричиняють аутизм

Що насправді: Це один із найпоширеніших міфів щодо вакцинації. Його витоки беруть початок у 1998 році, коли лікар Ендрю Уейкфілд опублікував статтю про зв’язок між вакциною проти кору, краснухи, паротиту та аутизмом. Але пізніше з’ясувалося, що усі факти, наведені у публікації, сфальшовані. Подальші дослідження, які після публікації провели авторитетні організації та установи (Центр контролю та профілактики захворювань у США (CDC), медичний інститут Національної академії наук Великої Британії та британська Національна служба охорони здоров’я), спростували зв’язок між вакциною і виникненням аутизму. Ще понад десяток досліджень і їхні результати спростовують зв’язок між вакцинацією і розвитком аутизму.

  • Помилкове твердження № 3: Людям із хронічними захворюваннями щеплення протипоказані

Що насправді: Список абсолютних протипоказань (коли є високий ризик отримати негативну реакцію організму вищий за потенційну користь від вакцини) до щеплення не такий і великий. Передусім — це стан гострої хвороби до настання одужання Водночас, люди, що мають хронічні хвороби, мають бути щеплені першочергово. Вони більш вразливі до інфекцій, мають важчий перебіг хвороби й більше шансів отримати ускладнення після перенесеного захворювання.

  • Помилкове твердження № 4: Треба чекати до 3 років, щоби вакцинувати дитину (щоб організм зміцнів)

Що насправді: Вакцинувати дитину треба відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень. У ньому визначений найоптимальніший час введення вакцин (із перших днів життя) для найефективнішого захисту дитини від інфекційних хвороб. Відтак надзвичайно важливо, щоби дитина отримувала свої щеплення вчасно. Якщо ви з якихось причин пропустили вакцинацію, порадьтеся про те, як надолужити пропущені вакцини, зі своїм педіатром або сімейним лікарем.

  • Помилкове твердження № 5: Кілька вакцин, введених одночасно, “перевантажують імунітет”, ослаблюють організм

Що насправді: Ослабити організм може природне інфікування, адже інфекційні захворювання спричиняють у кількасот разів вище навантаження на імунну систему, ніж вакцинація. Віруси, що містяться у вакцинах, значно ослаблені й перевантажити імунну систему не можуть. Навіть якщо одночасно ввести вакцини проти 10 інфекційних захворювань, задіється лише 0,1 % імунної системи. Кілька вакцин вводити в один день можна! Щоправда, щеплення треба робити в різні ділянки тіла: наприклад, у праве та ліве плече, а малюкам – у праве та ліве стегно. Щеплення в сідницю взагалі не роблять! Можна використовувати багатокомпоненті вакцини. Це нормальна світова практика. Вона дозволяє зменшити кількість візитів до лікаря, тож і рівень стресу для дитини та батьків.

РБК-Україна

Поділитися в соцмережах: