Нульовий ризик при інвестиціях: вкладаємо гроші в ОВДП
Донедавна в Україні депозити вважалися досить безпечним способом збереження і примноження грошових коштів. На жаль, низка закриття банків та інші негативні події змінили до них ставлення.
Донедавна в Україні депозити вважалися досить безпечним способом збереження і примноження грошових коштів. На жаль, низка закриття банків та інші негативні події змінили до них ставлення. Пошук альтернативних варіантів став актуальним також у зв’язку з падінням процентних ставок за депозитами до рівня, не здатного навіть перекрити інфляцію. З цієї причини підвищився інтерес до інвестицій на фондовий ринок. Ті, хто не хоче вдаватися в тонкощі торгівлі на біржах і бажає максимально захистити гроші, вибирають ОВДП (облігації внутрішньої позики). Розповімо про цей фінансовий інструмент більш докладно.
Немає податків і військового збору
Процентна ставка може змінюватися, але в середньому інвестиції в ОВДП забезпечують прибутковість на рівні 8–15 %. Це добре, особливо коли не потрібно платити податкові відрахування. І це на 100% законно.
Дійсно, облігації внутрішньої позики України, емітентом яких є Міністерство фінансів, не обкладаються податком і військовим збором. Це економить інвестору 19,5%. З огляду на процентну ставку, яка вище депозитної, виходить досить висока прибутковість.
Чому обрана саме така політика щодо облігацій? Державі критично важливо покрити дефіцит бюджету. Без цих грошей неможливо здійснити низку важливих проєктів. В тому числі соціальних. Тому ОВДП мають бути привабливим фінансовим інструментом, інакше люди віддадуть перевагу чомусь іншому і вкладуть гроші туди. Інвестуючи в державні цінні папери, ви не тільки отримуєте дохід, але й допомагаєте розвиватися Україні, що призводить до підвищення якості життя всіх громадян.
100% гарантія повернення
Вкладаючи зароблені працею гроші в будь-який проєкт, хочеться залишатися спокійним за їхнє збереження і не контролювати щоранку котирування цінних паперів. ОВДП — це саме такий випадок. Весь внесок в облігації та купонний прибуток за ними підлягають повному поверненню. Для порівняння: поклавши гроші на депозитний рахунок банківської установи, можна розраховувати на захищеність не більш ніж 200 000 грн. З ОВДП таких обмежень немає. Держава в будь-якому випадку виплатить інвесторам гроші.
Щоб розуміти масштаби інвестування в облігації внутрішньої позики, наведемо такі дані: тільки за 2020 рік бюджет України отримав близько $4 млрд, 260 млрд грн. і 845 млн євро позикових коштів. Найбільше вкладають іноземці. Купити ОВДП можна тільки на внутрішньому українському ринку.
Процентні ставки у 2021 році
Прибутковість насамперед залежить від термінів вкладень. Можна вибрати з варіантів:
- до одного року;
- на 1–5 років;
- понад 6 років.
В 2021 році найбільш прибутковими є 6-річні облігації. Процентна ставка — 13%. Вона фіксована і не може бути змінена після оформлення угоди. За короткостроковими цінними паперами процентна ставка становить 11,5%. Такі значення стосуються виключно інвестицій у гривні, прибутковість валютних — на рівні 2,5–4%.
Найпростіший і вигідний спосіб покупки ОВДП
Самостійно цього зробити не можна. Купувати ОВДП можуть тільки компанії, які отримали дозволи, що видає Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Це переважно банки та інвестиційні компанії. Звертатися до останніх вигідніше. По-перше, сума для входу менше. Наприклад, через «Фрідом Фінанс Україна» ви можете вкласти в ОВДП мінімальну від 11500 грн. По-друге, менше комісії. За зберігання також плата не стягується. Крім того, клієнти «Фрідом Фінанс Україна» можуть отримувати купонний дохід на ОВДП щомісяця. Ви також зможете скористатися безплатними консультаціями від фінансових експертів, пройти навчання і, якщо є бажання, — почати інвестувати на світовому фондовому ринку.