Психіатри попереджають про епідемічне поширення залежності від азартних ігор

Від пандемії Covid-19 найбільше постраждали найменш захищені верстви населення, зазвичай це люди 65 років і старше. Проте, експерти визначили іншу потенційну епідемію серед літніх людей – залежність від азартних ігор.

У звіті Королівської колегії психіатрів Великобританії (ККПВ) йдеться про те, що з березня 2020 року найбільше зростання кількості залежних від азартних ігор спостерігається саме серед літніх людей, з-поміж яких кількість залежних від азартних ігор зросла на понад пів мільйона осіб в порівнянні з кількістю азартних пенсіонерів у 2019 році.

Попри те, що в цьому звіті представлені дані з Великобританії, такі тенденції, скоріш за все, присутні в багатьох країнах світу.

 

Розвиток азартних ігор онлайн

 

Світовий “локдаун” 2020 року змінив життя багатьох людей. Всі кажуть про зростання рівня загального занепокоєння, оскільки люди почали більше перейматися здоровям своїх близьких, та й давалися в знаки фінансові проблеми через втрату роботи. Крім цього, у людей з’явилося більше вільного часу, тому вони почали вивчати нові методи отримання прибутку онлайн.

Деяким вдалося знайти нову дистанційну роботу, але багато почали дивитися на азартні ігри як на джерело швидких грошей, особливо це стосується людей старше 65 років. Зі звіту ККПВ випливає, що кількість літніх азартних людей, що грають онлайн, збільшилася на 620 000 проти 2019 року, і це найбільший приріст з усіх вікових груп. Не дивно, що серед таких людей зросла й кількість залежних від азартних ігор


А якщо порівнювати кількість залежних від азартних ігор людей похилого віку з представниками інших вікових груп, то результати просто шокують. За той же проміжок часу кількість гравців у віці 35-44 років зросла лише на 0,1%, а кількість онлайн гравців молодше за 35 років взагалі знизилася (проти 2019 року). 

Такі дані доводять, що тут справа не стільки в пандемії, скільки в інших чинниках, що змушують літніх людей дивитися в сторону азартних ігор в інтернеті.

 

Максимальна доступність азартних ігор

 

Навіть без пандемії літні люди більш схильні сидіти вдома на відміну від інших поколінь, і саме тому вони швидко стають жертвами грального бізнесу. 

Експерти впевнені, що через свою любов до телебачення та Facebook замість реального світу, на таких людей більше впливає реклама азартних ігор. Зазвичай така реклама з’являється в соціальних мережах, зваблюючи нових гравців усілякими акціями, до яких можна долучитися лише за декілька кліків. Після реєстрації їм надходять інші пропозиції: безплатна гра на гральних автоматах якщо, наприклад, вони спочатку хотіли зробити ставку на кінних перегонах. 

Загалом, літні люди не так добре опановують комп’ютер, тому такі реклами можуть запаморочити їм голову і вони на емоціях можуть навіть зробити хибну ставку.

Великобританія це не перша країна, де зрозуміли таку небезпеку та запровадили низку заходів, на кшталт заборона на поповнення рахунків кредитними коштами та обмеження розміру ставки на гральних автоматах 2 фунтами, але в інших країнах гральна індустрія взагалі не регулюється. Є побоювання, що літні люди в таких країнах ще більше ризикують, і відповідні дані будуть навіть жахливішими ніж у Великобританії. 

 

Залежність від азартних ігор серед жінок

 

Зазвичай основною аудиторією азартних ігор були чоловіки: у багатьох рекламах використовуються стереотипні чоловічі теми, або “братська культура”, аби привернути увагу парубків. Але дані свідчать про можливе скорочення статевого розриву.

У звіті ККПВ зазначається, що під час пандемії кількість гравців азартних ігор жіночої статі зросла на 3% і тепер складає шосту частину всіх гравців. Цього виявилося достатньо для створення благодійного фонду Gamcare (відповідального ставлення до азартних ігор), за сприяння якого з’явилася Програма для жінок.

Проте, як і раніше, найсильніша залежність від азартних ігор у чоловіків. За даними BBC, з урахуванням загальних рис характеру на кшталт схильності до ризику, вони в 7,5 разів більш схильні до такої залежності. 

Проте, треба аналізувати зростання в кожній віковій групі, й останні дані можуть вплинути на рішення, які уряди та регулятори у сфері азартних ігор різних країн прийматимуть найближчими місяцями.

 

Можливі подальші дії

 

Приймаючи рішення щодо контролю за поширенням залежності від азартних ігор, уряди країн спиратимуться на ступінь регулювання цієї сфери в конкретній країні. У той час як Великобританія та Швеція швидко запровадили нововведення, уряди країн із поганою системою регулювання азартного бізнесу опинилися в глухому куті. 

Наприклад, у багатьох країнах Латинської Америки онлайн-казино навіть не вважається за бізнес, то й неможливо їх регулювати. Найбільше людей із залежністю від азартних ігор у найбільшій країні цього континенту, Бразилії, проте, через застаріле законодавство гравцям складно розраховувати на допомогу.

Проте, з огляду на звіт ККПВ щодо Великобританії, навіть у зарегульованих країнах спостерігаються такі проблеми. Нові регуляторні норми це одне, але не менш важливо й забезпечити їх дотримання та мати необхідні засоби для боротьби із залежністю від азартних ігор.

Засоби лікування залежності серед літніх людей мусять бути такими ж доступними, як і самі азартні ігри, і це дуже складне завдання для урядів, оскільки вони намагаються уникати епідемії азартних ігор.