Що таке “зелений дах” та як його облаштувати?

Зелені дахи перетворюються з елітарної й малодоступної технології на більш поширену практику у міському просторі. Парки на дахах облаштовують в усьому світі не лише у приватних віллах й котеджах, а й на торговельних й офісних центрах, покинутих промзонах й інших міських будівлях.
Зелені дахи відповідають екологічним викликам сучасності, не лише прикрашають місто, а й суттєво скорочують витрати електроенергії. У жарку погоду зберігають прохолоду у приміщенні, а взимку є гарними теплоізоляторами. Крім того, зелень на дахах очищує повітря й вбирає дощові опади, розвантажуючи тим самим міську дренажну систему (звісно, де вона є).
Технологія зеленої покрівлі дозволяє мати сад в умовах обмеженої площі земельної ділянки. Сади й парки можна створювати як на паркінгах, так і на дахах будинків у найбільш завантажених районах міста.
Проєктування «зелених дахів» – це досить непросте завдання, адже при цьому необхідно врахувати умови для зростання рослин та облаштувати системи для догляду за ними.
Які деталі необхідно врахувати під час реалізації такого проєкту?
Створення таких об’єктів регулюється окремим розділом ДБН В.2.6-220:2017 Покриття будівель і споруд. Ось основні вимоги до проектування озеленених дахів:
- облаштовувати зелену покрівлю дозволяється на плоскому покритті з ухилом менше 5° та на скатному даху з ухилом 5°-15°;
- рослинний шар повинен становити не менше 150 мм;
- передбачити щонайменше два зливоприймачі;
- забезпечити спеціальні доріжки для проходу людей;
- створити систему поливу рослин, відведення ґрунтової води та гідроізоляційний шар», – деталізував Юрій Тацій.
Озеленення дахів стає все популярнішим у сучасному екологічному будівництві.
Проєктування зеленої покрівлі – дуже вигідний варіант, якщо прибудинкова територія недостатня для облаштування саду чи зеленої зони. Таким чином, елементи будівлі відіграють важливу функціональну роль у міському середовищі.