Сьогодні в Україні вшановують пам’ять “кіборгів” – захисників Донецького аеропорту

16 січня в Україні — день пам’яті Кіборгів. Це важлива для українців пам’ятна дата. У цей день вшановують пам’ять захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року під час російсько-української війни на сході України.

Нагадаємо, що «Кіборгами» їх прозвали бойовики ОРДЛО, які довго не могли повірити, що живі люди здатні так стійко захищати приміщення аеропорту. Героїчна оборона ДАПу тривала легендарні 242 дні і закінчилася підступним підривом будівель бойовиками, які проникли туди, попросивши припинення вогню нібито з метою евакуації загиблих та поранених.

Зокрема, перебуваючи у районі позицій підрозділів ЗС України, бойовики встановили вибухівку на елементи конструкції нового терміналу аеропорту, а потім підірвали, внаслідок чого бетонні перекриття та стеля у багатьох секціях будівлі обвалилися, ховаючи під собою українських захисників.

Після захоплення аеропорту українська оборона відсувається на 800 метрів – в село Піски. Але для масштабного наступу Росія обрала зовсім інший вектор – Дебальцеве.

За даними українського незалежного проекту «Книга пам’яті загиблих за Україну», оприлюднених у січні 2018 року, підтверджені дані щодо втрат українських військових за період 242 днів оборони Донецького аеропорту складають 101 особу загиблими. Ще 9 людей вважаються зниклими безвісти. А кількість поранених оцінюється у 440 осіб.


Оборона Донецького аеропорту тривала 242 дні.

Вона запам’яталася легендарною фразою: «Кіборги вистояли, не встояв бетон», яка увійшла в історію разом із подвигом бійців ЗСУ.


Про захисників Донецького аеропорту знято фільми Ахтема Сеітаблаєва «Кіборги. Герої не вмирають» (2017) та Леоніда Кантера й Івана Яснія «Добровольці Божої Чоти» (2015). Крім того, кіборгам присвячена пам’ятна монета Національного банку України.