Україна відзначає День пам’яті та примирення і 76-ту річницю Перемоги над нацизмом

8 та 9 травня Україна спільно з іншими країнами Європи відзначає День пам’яті та примирення і 76-ту річницю Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Схиляємо голови перед відважними героями, що пожертвували своїм життям заради миру у всьому світі. Найважливішим підсумком війни має бути не культ перемоги, а вміння цінувати мир. Наша пам’ять є запобіжником від того, щоб подібні лиха ніколи не повторювалися.

Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття. У війні взяли участь 80% людства, бойові дії велися 2/3 існуючих на той момент держав. Війна розпочалася 1 вересня 1939 р. із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945 р. із беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана в бою атомна зброя.

Україна зробила надзвичайно високий внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. До сих пір внесок українців у перемогу або перекручувався, або взагалі був невідомий широкому загалу. І лише після Революції гідності, на тлі російської агресії,  Україна  згадує про подвиги своїх  батьків і дідів у власній українській системі координат.

Надзвичайні втрати внаслідок війни понесла наша країна. Під час бойових дій та в полоні загинуло 3-4 млн. військових, підпільників і цивільних, 4-5 млн. цивільних загинуло через окупаційний терор та голод в тилу, до 5 мільйонів жителів були евакуйовані або примусово вивезені до Росії та Німеччини, частина з яких не повернулася. Загалом безповоротні втрати України (українців та інших народів) склали 8-10 млн. осіб. Матеріальні збитки становили 285 млрд. тогочасних рублів. Внаслідок бойових дій постраждало понад 700 міст та містечок, 5,6 тис. мостів, 28 тис. сіл, 300 тис. господарств.

Символом відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги став червоний мак. Мак є міжнародним символом пам’яті жертв військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи з 1914 року. Ідея використовувати червоний мак як символ пам’яті з’явилася під впливом вірша військового лікаря й поета, учасника І світової війни, Джона Мак-Крея «У полях Фландрії»:
«В полях фламандських квітне мак
Поміж хрестів – скорботний знак
По нас…».

 

Поділитися в соцмережах: