Андріана Костенко: “Тільки контроль і цільове використання коштів може забезпечити поступовий перехід на єдині стандарти НАТО”

Вступ України до НАТО, перспективи, які відкриваються для нашої держави, проблеми, з якими стикається Україна на цьому шляху, — ці питання обговорювалися експертами під час круглого столу в рамках проєкту телеканалу СТС “Експертна думка” з Тетяною Мироненко.

Стандарти НАТО — це лише 1200 протоколів”, – говорить Андріана Костенко, доктор політичних наук, професорка СумДУ, керівниця Центру соціальних досліджень Сумського державного університету.

Але тільки дотримання усіх цих протоколів не гарантує Україні вступу до Альянсу, додає спікерка:

Насправді вступ України в НАТО — це набагато більший процес. Навіть якщо ми будемо відповідати всім стандартам, це не означає, що ми станемо членом НАТО. Дотримання стандартів – це важливо, але крім цього, є ще ціла низка вимог.

Зокрема, це забезпечення прозорості при прийнятті управлінських рішень на всіх рівнях. Це те, що має робити місцева влада: інформування, обговорення рішень, тобто це демократичні процедури. Підвищення ефективності існуючих антикорупційних органів, в тому числі на місцевому рівні. Запровадження процесу оборонного планування у сфері оборони відповідно до євроатлантичних принципів. І дуже багато різних програм, які мають бути локалізовані на місцевому рівні і під які будуть даватися гроші”.

На жаль, у громадах немає коштів на те, щоб витримувати певні стандарти (як приклад – харчування військових, які проходять лікування й реабілітацію у медзакладах).

А отже, має бути розроблена відповідна програма, під яку можна залучати інвестиції, і можна використовувати інструменти, які є в міжнародних донорів, які готові в це вкладати. Але тільки контроль і цільове використання цих коштів може забезпечити поступовий перехід на єдині стандарти”, – переконана Андріана Костенко.

Детальніше – вже сьогодні в повному випуску програми “Експертна думка” одразу після вечірнього випуску новин на телеканалі СТС.