«Війна була неминучою. Ми, історики, це бачили ще у 2008-2009 роках», – Юлія Подрєз

Історики ще у 2008-2009 роках розуміли, що війна між росією та Україною є неминучою.

Про це у проєкті «Експертна думка» на телеканалі СТС розповіла  Юлія Подрєз, депутатка Сумської облради, кандидат історичних наук:

« Ми ще тоді говорили на лекціях своїм студентам, що війна буде. Це було вже очевидно. Тому що всі ці 30 років недопрацьовували наші силові структури, інформаційна  та освітянська системи. Тому сьогодні ми маємо от таку страшну трагедію».

Якщо згадати Всеукраїнський референдум 1991 року, то бачимо, що тоді за незалежність України проголосувало 77%  громадян, і це були люди з правобережжя, лівобережжя, і Донбасу, і Криму. Люди хотіли жити у своїй власній державі.

«І що ми бачимо через декілька років? Від нас відокремлюється Крим, Донбас. Виникає питання, чому так сталося.

А сталося те, про що говорили,  –  інформаційна війна, розв’язана росіянами, і вона ніколи не зупинялася з 1991 року», – говорить пані Юлія.

Серед тих, кого ми сьогодні називаємо колаборантами, великий відсоток людей, які мають ностальгію за радянським минулим і хотіли б усе це повернути. На думку Юлії Подрєз, це наочний приклад підміни понять: людям ностальгують за часами, коли вони були молодими, і думають, що, повернувши Радянський Союз, вони повернуть і ті ж відчуття молодості й щастя. Звісно, ця думка є хибною, але люди цього не усвідомлюють.

На думку Юлії Подрєз, ще тоді, одразу після референдуму,  Україна мала б провести люстрацію, як це зробили країни колишньої радянської  Прибалтики – Литва, Латвія та Естонія, а також дбати про власну «проукраїнськість» та державність.

Стосовно ж Донбасу й Криму, то, зазначає Юлія, з початку 90-х років минулого сторіччя там не було україномовних шкіл – виключно російськомовні. Так само, як і культура.

«І, починаючи з 91-го, до 2014-го виростає два покоління у проросійській культурі, яким активно проросійська інформація вкладає у вуха, що їхнє коріння починається саме з росії, і вони всі походять із росії».

Тоді ж почався штучний поділ країни на Захід та Схід, коли підкреслювалися наші відмінності замість пошуку того, що нас, українців об’єднувало. І лише зараз ми позбуваємося цього. І нарешті стало модно говорити українською.


Детальніше – вже у п’ятницю, 2 червня, у новому випуску програми «Експертна думка» на телеканалі СТС.