В Охтирці найбільше зруйнованих будівель на території Сумщини

На території Сумської області найбільше будівель російські військові зруйнували в Охтирці. З початку березня місто залишилось без теплопостачання, бо війська Росії авіаударами зруйнували ТЕЦ. Наразі в Охтирці обстежені близько половини руйнувань.

“Своїми силами ми все тут прибирали, щоб чисто було. Вирву від бомби поки залишаємо, але потім землі завеземо. Зараз вже люди починають повертатися? Не повертаються туди, де є руйнація”, — розповів охтирчанин Сергій Дейко.

За словами міського голови Охтирки Павла Кузьменка до війни у місті проживало 48 тис. людей, на момент активних бойових дій — лишалось близько 20 тис. Зараз люди повертаються і ця цифра вже добігає 30 тисяч. Але не всі мають куди повертатись — дуже багато зруйнованого житла, це найбільша цифра по області — каже Павло Кузьменко.

“На сьогодні в Охтирці зареєстровано понад 1800 пошкоджених приватних домоволодінь і квартир. Це тільки ті фізичні руйнування, які є від вибухової хвилі, або потрапляння снарядів. Але є ще руйнування від холоду, де розірвані труби, батареї в будинках”, — розповів міський голова.

Відновлення теплопостачання — головна проблема в Охтирці, адже 3 березня було повністю зруйнована ТЕЦ, яка обслуговувала близько 20 тис. абонентів. Руїни досі розчищають, водночас працівники ТЕЦ проводять гідравлічні випробування теплових мереж.

“Сьогодні ми виконали попереднє гідравлічне випробування теплових мереж, колектора і магістральні витримали тиск в 16 кг, виявили 7 місць розгерметизації. За місяць ми їх ліквідуємо і у серпні будемо робити повторні випробування”, — говорить директор Охтирської ТЕЦ Григорій Юрко.

Щодо відновлення самої ТЕЦ, то згідно з планом, напрацьованого ОВА, перший крок — це встановлення газового водогрійного котла. Відповідна постанова Уряду вже підготовлена і проходить погодження. Вартість проєкту близько 90 млн грн. Другий: встановлення котлів, які працюють на щепі. Орієнтовна вартість проєкту 150 млн грн. Його фінансування і реалізацію взяла на себе компанія “Нафтогаз-біоенергія”.

Але питання будівництва допоки лише в теорії, вважає директор ТЕЦ. “Я розумію, що це хороша ідея. Але час, терміни. Збудувати такий об‘єм — вже потрібно будувати, а ми ще тільки розбираємо. Для відбудови до нас тільки заїжджають представники Сумбуду для розбирання тих конструкцій, які є аварійними і які треба демонтувати. Але це тільки питання по демонтажу”, — наголосив Григорій Юрко.

Обласна військова адміністрація анонсує завершення робіт з відновлення роботи ТЕЦ у другій половині жовтня. Міськрада зі свого боку запровадила програму підтримки переходу на індивідуальне опалення.

“Програма надання 10 тисяч на переведення вже почала діяти. 375 домогосподарств буде відімкнено від центрального теплопостачання”, — розповів міський голова Охтирки Павло Кузьменко.

Люди теж намагаються знаходити альтернативу. “Як один із варіантів розв’язання питання теплопостачання — можливо встановити електричний котел на весь будинок. Зараз обговорюємо, проходить голосування хто за, хто проти”, — розповів місцевий мешканець Андрій Березовський.

Ті, хто повернувся, в очікуванні комісії почали робити ремонти.

“Сьогодні у нас червень. Дай Боже, труба ціла і ТЕЦ іде на відновлення, поприбирали, жити можна. Комунікації є, але не в усьому будинку”, — розповів мешканець Охтирки Сергій Дейко. “Проведена експертиза, з Сум експерти були. Нам треба знати, що з будинком, який висновок — щоб знати, що потім і які плани, але… Бюрократії дуже багато, її стало більше, хочеться швидше, самі розумієте”, — додав чоловік.

Міський голова Охтирки підтверджує — фахівців не вистачає.

“Їх декілька осіб тільки на Сумську область. А на кожен акт потрібен такий експерт. На сьогодні частину цієї роботи взяла на себе ОВА. Управління капітального будівництва та управління ЖКГ. В деяких будинках почали встановлювати вже вікна — це з тих 250 млн, які були заведені на відбудову Сумської області”, — розповів Павло Кузьменко.

В цілому, говорить міський голова Охтирки, виготовлено 900 актів обстежень, це 48% від загального обсягу руйнувань в місті. І сюди не входять обстеження по зруйнованих об’єктах приватного господарювання, бо ще не розроблений відповідний алгоритм.

suspilne.media