В Україні з`явиться альтернативний вид покарання правопорушників без ізоляції від суспільства

В Україні з’явиться новий вид покарання – пробаційний нагляд. Він буде одним з основних видів покарання, на рівні з обмеженням чи позбавленням волі. Про це днями повідомила пресслужба Міністерства юстиції України.

Тепер деяким категоріям правопорушників вдасться уникнути в’язниці, але не покарання! Воно полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства.

«Впровадження покарання у вигляді пробаційного нагляду сприятиме гуманізації пенітенціарної системи та розширенню можливостей для виправлення особи без ізоляції від суспільства. Також воно дасть змогу виконати рекомендації ЄСПЛ про необхідність оптимізації пенітенціарної системи і зменшення кількості засуджених», — зазначає заступниця Міністра юстиції України Олена Висоцька.

Пробаційний нагляд тепер може бути застосований за злочинні діяння, передбачені окремими частинами статей Кримінального кодексу України, зокрема: умисне легке тілесне ушкодження; домашнє насильство, експлуатація дітей, крадіжку, грабіж, хуліганство і шахрайство, посів або вирощування снодійного маку чи конопель тощо.

Покарання виконуватиметься без ізоляції від суспільства, але з покладанням низки обовʼязків, за невиконання яких може бути застосовано більш суворе покарання. Пробаційний нагляд може бути призначено на строк від 1 до 5 років.

При обранні покарання у виді пробаційного нагляду суд покладає на засудженого такі обов’язки:

  • періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
  • повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;
  • не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Якщо ж засуджений вирішить, що можна не виконувати встановлені судом обов’язки під час перебування на пробації — йому можуть обмежити волю на строк до трьох років. При цьому пробаційний нагляд не зможе призначатися особам, які під час відбування цього виду покарання вчинили кримінальне правопорушення. Закон набере чинності через 6 місяців.