Евакуація з 5-кілометрової зони на Сумщині: чому вона необхідна і що пропонують людям

Евакуація людей на прикордонні Сумщини – це необхідність, але примусово вивозити нікого не будуть. На цьому наголосив голова Сумської ОВА Володимир Артюх на брифінгу 10 липня.

За словами очільника області, наразі евакуація необхідна для 20 тисяч мешканців прикордоння, найбільше серед яких людей з 5-кілометрової зони Сумського та Шосткинського районів.

Загалом же йдеться про жителів 15 громад з 4-х районів Сумської області (у Роменському районі для людей необхідності евакуації немає).

Чому саме 5-кілометрова зона? Ворог має можливість обстрілювати ці території практично з усіх видів зброї – росіяни нищать цивільну інфраструктуру, будинки людей, автомобілі, лінії електропередач тощо. Саме цю 5-кілометрову зону називають зоною смерті, бо ворожі засоби ураження мають ті характеристики, які у більшості випадків накривають територію вглиб на 5 км.

“Люди тут не живуть, а виживають – під постійними обстрілами, тижнями, а то й місяцями без світла. Там часто не працюють магазини, школи, лікарні. Неможливо безпечно завезти найнеобхідніші продукти харчування, ліки тощо. В умовах постійних обстрілів майже неможливо відновити зруйновані об’єкти. Ворог діє підступно і зухвало – він навмисно обстрілює навіть ремонтні бригади – нещодавно загинули працівники «Сумиобленерго», які виїхали на ремонт пошкодженої лінії електропередач.

Цивільні люди на прикордонні гинуть не тільки від артилерійських обстрілів. Зухвале вбивство лісників у Свеській громаді та жителів Шалигинської громади – справа рук російських ДРГ, які останнім часом все частіше заходять на нашу територію. Перебування у п’ятикілометровій зоні цивільних мешканців не дає змоги нашим військовим ефективно реагувати на ворожі дії, адекватно діяти у відповідь, адже це буде наражати цивільних на ще більшу небезпеку”, – говорять в ОВА.

Евакуація – планова, наголошує голова Сумської ОВА, екстрено (тим більше – примусово) вивозити нікого не будуть.  Ті ж люди, які все ж таки вирішать виїхати, отримають статус ВПО. Їм нададуть житло в межах нашої області.

“Облаcна військова адміністрація готує розпорядження щодо евакуації людей із п’ятикілометрової зони від Державного кордону України. Всі плани, маршрути евакуації, алгоритми дій і взаємодії усіх служб, в першу чергу, місцевих органів влади та військових, відпрацьовані. Евакуація буде проводитись з відповідним прикриттям військових ЗСУ, аби не дати ворогу жодного шансу здійснити провокацію і наразити наших жителів на небезпеку. Евакуація розпочнеться тільки після того, як кожній родині, кожному жителю прикордоння буде роз’яснено їхні права, забезпечені необхідні засоби і ресурси, а також після того, як кожна родина у прикордонних населених пунктах буде готова до переміщення”, – запевнив Володимир Артюх.

Детальніше дивіться вже завтра у новинах на телеканалі СТС.