Енергетики Сумщини відповіли на найпоширеніші запитання щодо відключень електроенергії

У березні окупанти відновили атаки на енергетику України, які стали наймасовішими з початку повномасштабної війни. Від терористичних актів росіян страждають енергетичні об’єкти по всій Україні, збитки оцінюються в мільярди доларів США. У зв’язку з цим виникає дефіцит потужностей, і в деяких областях час від часу застосовуються графіки аварійних відключень (ГАВ). Енергетики вирішили відповісти на часті запитання споживачів, щоб ситуація була якомога зрозумілішою для всіх.

Чим відрізняються графіки аварійних (ГАВ) і погодинних (ГПВ) відключень і хто дає команду їх вводити?
ГАВ застосовуються в аварійних випадках, коли за дуже короткий термін від 3 до 15 хвилин треба негайно знизити величину потужності, що споживається з мережі. ГАВ застосовується по команді диспетчера НЕК «Укренерго». Команду на включення також дає диспетчер НЕК «Укренерго», у таких випадках тривалість знеструмлення спрогнозувати неможливо.
ГПВ застосовуються у таких випадках, коли можна спрогнозувати критичну ситуацію в об’єднаній енергетичній системі України.
Усі графіки обмеження та відключення застосовуються виключно для збереження сталої та надійної роботи енергосистеми з заданими параметрами частоти, напруги та стійкості. Якщо їх не застосовувати, ситуація може стати непередбачуваною. Тому це – крайній пріоритетний крок, щоб зберегти роботу мережі.
Ще раз підкреслимо: передбачити час знеструмлення при ГАВ – неможливо. При ГПВ – можна.

Чому графіки вводяться навіть у тих областях, де не було влучання в об’єкти енергетики?
Енергетична система України не замкнена, тобто, існують перетоки між областями та заживлення від генеруючих об’єктів у різних регіонах. Якщо є влучання в об’єкт енергетики, особливо, в високовольтних мережах, це відображається на роботі всієї енергетичної системи України. Її надійність падає, й на період проведення ремонтів деякі об’єкти виводяться з роботи, тож навантаження на всю мережу росте. ГАВи вводяться в регіонах, де таке навантаження стає критичним. Оскільки Сумщина є прикордонною областю і енергетичні об’єкти регіону щодня потерпають від ворожих обстрілів, часто саме в нас і виникає необхідність застосовувати ГАВ.

Як і де дізнатися про застосування ГАВ?
У Сумській області існує поділ на 10 черг ГАВ. Інколи диспетчер НЕК «Укренерго» дає вказівку знизити споживання лише однієї черги, а інколи – і всіх 10.  Дізнатися про те, коли яка черга знеструмлена і до якої відноситься саме ваша оселя, можна в момент відключення на наших офіційних ресурсах (сайт АТ «Сумиобленерго», сторінка в фейсбуці та телеграм-канал). Також на сайті АТ «Сумиобленерго» в розділі «Споживачам»-«Відключення» ви можете ввести свій особовий рахунок і Вам видає усю актуальну інформацію на момент відключення в реальному часі.

Коли вірогідність застосування ГАВ найвища? 
Після масових атак рф на енергетику. Також найчастіше ГАВ вводяться у вечірні години, коли й на без того пошкоджену за понад 2 роки війни мережу лягає додаткове навантаження. Це так звані «пікові» години – з 7 до 10 ранку та з 16 до 23 вечора, коли всі ми збираємося зранку на роботу чи повертаємося ввечері додому й користуємося великою кількістю електроприладів.
У ці періоди необхідно дотримуватися простих правил:
вимикати з розетки електроприлади, які не використовуються;
використовувати потужні електроприлади по черзі, якщо можна, вмикати їх вранці або в нічні години;
знизити використання електрики в місцях загального користування.
Одразу після відновлення розподілу електричної енергії не вмикайте в мережу всі прилади одночасно.
Цим ви дуже допоможете зменшити навантаження на мережу!

На вулиці світло є, а в домі немає – де справедливість?
Вуличним освітленням у обласному центрі займається КП електромереж зовнішнього освітлення  «Міськсвітло» Сумської міфської ради. В інших містах, селищах і селах вуличним освітленням займаються інші комунальні підприємства, а не АТ «Сумиобленерго».

До того ж, вуличне освітлення вкрай важливе для безпеки українців і не несе значного навантаження на мережі, як, наприклад, велика кількість енергоємних приладів у оселях.

«У сусіда не вимикають!»
Усі графіки, які розробило АТ «Сумиобленерго», складені таким чином, щоб максимально збалансувати час і тривалість знеструмлень на території Сумщини. Але часто це залежить ще й від заживлення від конкретної лінії об’єктів критичної інфраструктури. Про що детальніше описувати недоцільно задля інформаційної безпеки, але графіки розроблені максимально справедливо.

ГАВ вашої черги скасували, а світла немає?
Відновлення розподілу електричної енергії по чергах при застосуванні ГАВ відбувається поступово, щоб уникнути стрибка напруги в мережі. Також під час повітряних тривог, особливо, при ракетних загрозах, наш персонал перебуває у бомбосховищах. Адже перебувати на об’єктах енергетики в такі моменти небезпечно. Тому ми обов’язково всіх заживлюємо, інколи – поступово для мінімізації ризику для життя наших людей.

Україна експортує електроенергію, а своїм громадянам вводяться ГАВ?
Це – міф! За інформацією Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, у важкі періоди наша держава імпортує електроенергію з п’яти країн – Румунії, Словаччини, Польщі, Угорщини, Молдови, щоб система працювала стабільно.

Підкреслимо, що для фахівців АТ «Сумиобленерго» так само важливо, щоб у всіх було світло, як і для інших жителів області. Адже ми мешкаємо поруч із вами, в наших оселях теж зникає світло при застосуванні ГАВ чи ГПВ. До того ж, оплата роботи енергетиків залежить від оплати за спожиту електроенергію вашому постачальнику. Немає споживання – зменшується надходження коштів. Світло кожному дому – це не просто слова, це головна мета роботи АТ «Сумиобленерго». Часто ця мета дістається ціною здоров’я та життя енергетиків.

Сподіваємося, всі люди розуміють істинну причину наших бід – це терористичні дії окупантів з росії!
Вистоїмо та переможемо!