Кролевецька яблуня-колонія претендує на звання Європейського дерева 2023 року

Яблуня-колонія, що росте у Кролевці на Сумщині, цьогоріч претендує на звання Європейського дерева.

Конкурс щороку влаштовує Асоціація екологічного партнерства (EPA). Вибирають дерево за допомогою онлайн-голосування. Цьогоріч громадська організація “Екосфера” без конкурсу на свій розсуд номінувала на цей конкурс яблуню-колонію з Сумщини.

Наразі за яблуню проголосувало понад 7000 людей. Найбільше голосівпоки що набрав дуб Виробник з Польщі — майже 28 тисяч голосів.

Проголосувати за дерево з Сумщини можна за посиланням.


У чому особливість яблуні-колонії з Кролевця?

Яблуня у Кролевці зростає у вигляді куща і займає площу 0,1 га. Її вік сягає 220 років. За легендою вона була посаджена садівником місцевого князя на знак любові князя до своєї дружини.
У яблуні давно вже немає її первісного материнського стовбура, а налічують близько 15 стовбурів-гілок, що приросли до землі. Особливістю яблуні є її здатність до самостійного вкорінення гілками. Віття нахиляється до землі і пускає коріння, коли один із стовбурів відмирає. Так яблуня продовжує собі життя.
Набравшись сил, вже не гілки, а дерева піднімаються знову догори, рясно вкриваючись квітками навесні і червоно-білими, приємними на смак яблуками восени. Квітує вона щороку, але щоразу плодоносить тільки одна її половина, а друга частина відпочиває. Яблука на смак солодкі і терпкі. Місцеві назви сорту «Лозівка», «Кручена», «Княжа».
Тамтешні жителі розповідають, що досі нікому не вдалося переприщепити яблуню на іншу прищепу. Також кажуть, що вона цілюща – до неї приходять доторкнутись важкохворі люди і вона зцілює.
Яблуня-колонія пережила І та ІІ Світові війни у минулому столітті. Вона була свідком Голодомору у 1932-1933 роках в Україні, рятуючи селян від смерті. Також їй вдалося вціліти під час особливо жорстоких боїв, які велись на Сумщині весною цього року під час російської агресії, і цьогоріч вона знову зацвіла та дала плоди.