Можливе підняття тарифів – вимушений крок чи підкилимові ігри можновладців Сумщини?

Це непросте питання стало темою чергового круглого столу в рамках програми “Експертна думка” на телеканалі СТС.

Експертна думка” — це поважне середовище небайдужих, професійних, патріотично налаштованих людей. Разом – ми та сила, яка допоможе і владі, й пересічним громадянам розбиратися в ситуації та наболілих питаннях”, – наголосила, відкриваючи захід, Тетяна Мироненко, кандидат юридичних наук, експерт телеканалу СТС.

Головна думка, що прозвучала в обговореннях на круглому столі, це те, що такі важливі для суспільства й болючі “тарифні” питання не можна вирішувати кулуарно. Люди повинні розуміти, що саме робить влада в цьому напрямку, і чому ухвалює такі рішення.

В Україні декілька років майже не переглядалися тарифи на комунальні послуги. А з початку війни був введений мораторій на підвищення їх вартості. Проте ракетні удари росіян по вітчизняній енергетиці та економічні реалії сьогодення можуть змусити владу піти на цей непопулярний крок.

Сьогодні є кілька варіантів – підвищити тарифи в умовах війни, залишити все, як є, або ж знайти альтернативне рішення. Влада вже морально готує себе і суспільство, що тарифи на комуналку таки доведеться підвищити. Залишається лише визначитись з колом осіб, які будуть отримувати від держави субсидії, та їх сумою, зазначають експерти.

Втім, на Сумщині це болюче питання має ще й свої, місцеві аспекти, підкреслює пані Тетяна.

Вже більше двох місяців вирують скандали між підприємцями міста Суми, які отримують тепло від ТОВ «Котельна Північного промислового вузла», та керівництвом цієї компанії.

ТОВ «Котельня Північного промислового вузла» і ТОВ «Сумитеплоенерго» надають теплову енергію на території міста Суми. Обидва приватні, «КППВ» має котельню у своїй власності, а друге – має комунальну ТЕЦ в оренді.

«Сумитеплоенерго» використовує вугілля для вироблення теплової енергії, «КППВ» – на газу. Тому собівартість теплової енергії різна. Різні затрати, різні тарифи. Задля зменшення тарифу і затрат «КППВ» підготувало інвестиційну програму. Вона не затверджена. Переписка с міською радою триває. Порозуміння немає. Забезпечити незадоволених підприємців альтернативним постачальником теплової енергії можливості у влади немає.

Постає логічне питання до наших місцевих депутатів та членів виконкому: а може, треба включатись і нести колективну відповідальність за все це? Може, інвестпрограми для таких стратегічно важливих підприємств, як «Сумитеплоенерго» і «КППВ», треба вивчати, обговорювати і затверджувати ще до початку опалювального сезону?”, – говорить Тетяна Мироненко.

Як висновок – депутатам і міській владі треба докорінно змінити свої пріоритети в роботі.

Починайте вже зараз готуватись до опалювального сезону, але з державницьким підходом. Це ваша зона відповідальності”, – наголошує експертка.

Непростим для міста Суми є й питання тарифів на вивезення побутових відходів.

У місті цим займаються дві приватні компанії. Кажуть, що прибутків немає, і тариф треба підвищити.

Постають логічні питання: Хто це порахував, і на підставі чого треба підвищувати? Скільки людей мешкає в місті? Може, треба таким же чином (на координаційній раді підприємців, на громадській раді при ОВА, на нарадах при керівництві Сумської ОВА) обговорити це питання, як обговорювали опалення?”, – говорить Тетяна Мироненко.

Третьою, але не менш важливою проблемою, яка обговорювалася на круглому столі, стало питання транспортних тарифів у місті.

Якось я запитала депутата міської ради, чому так мляво у нас вирішується питання розвитку комунального транспорту. На що отримала відповідь: наш мер у минулому займався саме маршрутками, йому це близько і зрозуміло. Прикро. Треба мислити ширше”, – переконана пані Тетяна.

Як зазначалося на круглому столі, «Електроавтотранс» вже підготував сумчанам нову ціну на проїзд у комунальному транспорті, про що дізнаємося вже наприкінці квітня.

Але експерти припускають, що наслідком зростання вартості проїзду у комунальному транспорті стане й підвищення ціни у сумнозвісних сумських маршрутках.

Майже впевнена, що невдовзі після підвищення ціни на проїзд в комунальному транспорті відбудеться і підвищення тарифів на проїзд в маршрутках. Цей вид транспорту – сором нашого міста! Транспортні засоби, які принижують людську гідність, і, на жаль, вже стають обличчям обласного центру.

Звертаюсь до наших депутатів: зробіть красивий крок і радість для всіх містян! Почніть їздити на маршрутках і демонструйте звідтіля стріми замість фоток з пакунками гуманітарної допомоги. Може, і у вас виникне бажання вмивати і чистити занедбане обличчя нашого міста”, – закликає Тетяна Мироненко.

Подробиці вже сьогодні, 7 квітня, у вечірньому сюжеті на СТС.