На Сумщині розташоване кладовище російської військової техніки

На околиці Лебедина, що на Сумщині, є кладовище російської військової техніки. Частина була затрофеєна, інша частина – знищена під час оборони Лебединщини, у перші тижні широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. Як це було, розповів Суспільному начальник відділу Сумського територіального центру комплектування підполковник Ігор Ячменьов.

“Те, що можливо використовувати, хлопці з різних підрозділів, які перебували в нас на Сумщині і не тільки, познімали, що потрібно. І сьогодні також воно служить для потреб Збройних сил. Є техніка, яка випалена повністю. Ну, тут зняти практично вже живого немає нічого”, – розповідає він, показуючи рештки військових машин, які перетворились на металобрухт.

Про оборону Лебединщини, її оборонців та затрофеєну ними російську техніку Ігор Ячменьов, говорить, може розповідати годинами. За два дні до початку вторгнення до нього прибули представники 81-ї бригади.

“Під’їхав до мене командир і заступник, сіли, поспілкувались ми в кабінеті. Вони сказали: нам потрібно провести рекогносцировку на території вашої громади, Охтирки, міста Суми. Щоб розуміти, куди можна завести техніку і де можна розмістити особовий склад із технікою. 23-го звечора вони тилові частини почали сюди стягувати, а 24-го зранку зайшов перший ешелон”, – згадує він.

Частину техніки відправили обороняти Суми, інша залишилась прикривати Лебединщину.

“Російська техніка до нас відразу навколо Лебедина підійшла, але постійно працювали по ній і не давали їм ближче двох кілометрів до міста підійти. Знищувалася техніка, допомагали місцеві мешканці, допомагала громада, навколо всі села. Ми розуміли, де, хто розташований. Розуміли, по якій попадаємо, по якій не попадаємо. Місцеві допомагали вести коригування вогню”, – розповідає військовий.

Тоді російські війська оточили Лебедин з трьох сторін.

“Навколо нас було тоді накопичення: між Сумами, Шпилівкою, Ворожбою, Бишкінню – ото там усе було услано технікою. Від 650 до 800 одиниць було техніки. І тоді також виходили через Київ і допомогли нам тоді авіацією. Якщо б авіацією тоді не допомогли, то навряд чи б стримали таку кількість техніки”, – переконаний він.

Без допомоги 81 бригади було б значно важче в перші дні вторгнення стримувати ворога, каже військовослужбовець.

За кілька днів 81 бригада отримала інше бойове завдання – у Маріуполі.

“З 93-ю бригадою потім почали спільно працювати. І, завдяки артилерії, також тут багато військової техніки є, яку підбито. До речі, після того, як ми відігнали росіян, у нас залишилось 15 танків цілих”, – говорить Ячменьов.

Коли в березні російські війська відступали з Лебединщини, то залишали свою техніку, каже військовослужбовець. Чотири танки окупанти залишили біля села Рябушки.

“Спочатку один біля річки Вільшана застряг у болоті. Потім приїхали вони на другому його витягувати, застряг і другий. Потім, коли вони відійшли, днів через три знову колони повернулись сюди. Потім приїхали третій, четвертий танки. Так і третій та четвертий залишили”, – розповідає військовий.

Ту техніку, яку вдалося відремонтувати, передали на потреби Збройних Сил.

” 10 танків 93-тя бригада тоді забрала, з якими воює. Зараз вона на сході, в Бахмуті, і служить та техніка, спілкуюсь із хлопцями”, – говорить він.

За інформацією Ігоря Ячменьова, під час захисту Лебединщини оборонці затрофеїли близько 50 одиниць російської військової техніки.