Не припиняли хіміотерапію: як працює відділення дитячої онкогематології в Сумах в умовах війни

З початку 2022 року на Сумщині онкологічні хвороби виявили у 10 дітей. Загалом на обліку лікарів гематологічного відділення обласної дитячої клінічної лікарні перебуває близько 160 пацієнтів. Про це Суспільному розповіла завідувачка гематологічного відділення Сумської обласної дитячої лікарні Ліана Нікітенко.

У свої неповні 9 років Данилко із Конотопа вже має за плечима надскладну операцію на хребті. Все почалося із болю у спині, яка згодом переросла у діагноз “пухлина хребтового стовбура”. Батьки хлопчика зосередилися на лікуванні. Після першої операції дитина перестала ходити. Сама ж пухлина за кілька тижнів знову почала збільшуватися. Тож Данилу знову призначили хіміотерапію, говорить мама хлопчика Юлія Харченко.

“У відділення ми приїхали 14 лютого на свою першу хімію. Ми пройшли тут всього 2 хімії: 14 і 22 лютого. А 24-го почалася війна. І ми саме в цей день поїхали до свого міста”, – згадує Юлія.

У лютому для медичних працівників та маленьких пацієнтів почався складний період, згадує Ліана Нікітенко. Тоді, рано вранці 24 лютого, більшість батьків забрали дітей додому, але у відділенні залишилися кілька пацієнтів.

Частині дітей не можна було припиняти лікування. Тому на початку березня у відділенні перебували 9 дітей, які отримували хіміотерапію. Саме їх лікарі і доправили до спеціалізованих клінік Німеччини. А особливо тяжкого хлопчика – до Іспанії.

“На теперішній час всі діти, які були евакуйовані до Німеччини, отримують лікування там. Ми з ними підтримуємо відносини. Ми знаємо, що деякі діти вже закінчили хіміотерапію. Але батьки не можуть вирішити питання: чи повертатися зараз до України. Дитина, яка в Іспанії, отримала надсучасну терапію, яку в умовах України вона не могла отримати – протонну терапію”, – розповіла лікарка.

Нині на лікуванні у відділенні 18 пацієнтів. Специфічними медпрепаратами забезпечує Національна служба здоров’я України. Як і до війни, продовжують допомагати волонтери. Один з них – Павло Зінченко.

“Відразу мене підтримали мої співробітники, дуже тепло до цього поставилися. Тому я цим почав займатися на більш постійній основі. Потім до нас доєдналися люди, які теж на постійній основі і донатили, і допомагали. В основному айтішники Сум та з інших міст”, – розповів він.

За час співпраці, а це з 2017 року, вони зібрали понад 350 тисяч грн., які пішли, за словами Павла, в основному на витратні матеріали та супутні ліки.