Олеся Рапута: “Якщо людина, яку намагаються завербувати російські спецслужби, повідомить про це до СБУ, вона звільняється від кримінальної відповідальності”

Серед першочергових завдань Служби безпеки України — викриття прибічників ворога: зрадників та колаборантів. Це важливо для держави у будь-який час, а надто зараз, в умовах війни з російською федерацією.

З початку повномасштабного вторгнення на території України слідчі регіонального управління СБУ на Сумщині розпочали майже 50 кримінальних проваджень за статтею “Державна зрада”. Підозру наразі отримали 17 фігурантів, до суду скеровано обвинувальні акти щодо 14 осіб.

Такі дані озвучила речниця СБУ в Сумській області Олеся Рапута під час круглого столу, присвяченого проблемам колабораціонізму на Сумщині. Нагадаємо, він відбувся в рамках проєкту “Експертна думка” з Тетяною Мироненко на телеканалі СТС.

Щодо прикладів, то, я думаю, що всі памятають резонансне затримання співробітниками СБУ особи, яка намагалася влаштуватись в управління оборонної роботи в Сумську ОВА. Людина ця була завербована ще до початку повномасштабного вторгнення, і звісно, що ворог розраховував на цього фігуранта. Цей чоловік повинен був повідомляти інформацію про сили оборони в регіоні, про керівників сили оборони, засоби звязку, переміщення, озброєння, яке було б у сил оборони, а також про оборону українських рубежів на території інших регіонів. Тобто, якби його не заблокували, то шкоди він наробив би дуже багато”, – говорить Олеся Рапута.

Ще один такий випадок, що викликав неабиякий суспільний резонанс та обговорення, – це викриття священнослужителя, клірика УПЦ, який був затриманий співробітниками СБУ в Шосткинському районі.

Він також був завербований з метою отримання інформації щодо прикордонного регіону Сумщини і щодо тих заходів і засобів, які застосовуються для убезпечення регіону. Тобто знову ж таки, задачі, які ставив ворог цій особі, – це був збір інформації і передачі цієї інформації електронними засобами зв’язку”, – повідомляє пані Олеся.

За словами речниці СБУ, спецслужба рф працює цілеспрямовано, вона займається пошуком таких людей, яких можна завербувати. Ціла система відпрацьована для того, щоб таких людей знаходити і вербувати.

У який спосіб відбувається вербування? Кожного разу це, так би мовити, індивідуальний підхід, говорять в СБУ. Це можуть бути погрози, шантаж, підкупи…

Дуже часто буває, що агентів вербують через соціальні мережі, тому особливо уважно треба ставитись до таких контактів кожному громадянину, оскільки через соціальну мережу не завжди можна відслідкувати, що за особа спілкується, з якою метою вона спілкується.

Спочатку схиляють свого опонента до особистих стосунків, а вже коли з’являється певний рівень довіри, то починають отримувати інформацію, причому йде по наростаючій, і дуже часто і настає момент, коли людину ставлять перед фактом і кажуть: ось ти вже потрапив – ти вже нам передавав цю інформацію, ти фактично став агентом, і людину шантажують далі, і вона все більше і більше втягується у цю співпрацю”, – розповідає Олеся Рапута.

Під час вербування співробітники російських спецслужб можуть маскуватися під українських патріотів:

Вони можуть чудово володіти українською мовою, тобто, як то кажемо, слово “паляниця” вони скажуть без проблем. Вони можуть знати певні історичні моменти. Вони застосовують дуже багато методів і засобів для того, щоб втягнути людину”.

Тому треба уважно ставитись до цих моментів, до спілкування у соцмережах, закликають в СБУ.

Втім зазначають: якщо людина, яку намагалися завербувати російські спецслужби, одразу звертається до СБУ, причому у будь-який спосіб (можна скористатися лінією довіри, прийти на особистий прийом тощо), вона звільняється від кримінальної відповідальності. Це дуже важливо.


Детальніше – вже у п’ятницю, 2 червня, у новому випуску програми «Експертна думка» на телеканалі СТС.