Попри складнощі та регулярні обстріли Краснопільська громада продовжує працювати та розвиватись

Майже місяць, починаючи з 8 березня, Краснопільська громада перебувала під ворожою окупацією.

Під час окупації люди, громади переживали дуже складні часи. У нас не було світла, у нас не було по деяким населеним пунктам газопостачання, не було води. Були труднощі і перебої із доставкою ліків до громади, із доставкою пенсій, практично було відсутнє пальне на АЗС. Під час окупації були розграбовані, розстрощені заклади освіти, медицини, культури, місцеві господарства, викрадена техніка”, – розповідає Ірина Юхта, секретарка Краснопільської селищної ради.

Усі аварійні ситуації комунальні служби намагалися усувати оперативно, з часом відновили постачання електроенергії, газу та води.

Установи працювали у штатному режимі. Під час обстрілів виникали перебої з електропостачанням”, – говорить директор ТОВ “Теплоенерго” Микола Супрун.

Не зупиняла роботу й Краснопільська лікарня. Втім через окупацію деякі села опинилися «відрізаними» від медичних послуг.

З 24 лютого в нас були великі проблеми, коли ми були повністю ізольовані від усіх: від області, від всіх обласних закладів. Ми не мали можливості виїжджати у віддалені села, туди, де стояли окупанти. Ми дуже вдячні волонтерам, які своїм транспортом вивозили хворих і доставляли до нас, а ми уже надавали допомогу”, – пригадує Валентина Фоменко, директорка КНП “Краснопільська лікарня”.

З початку бойових дій було організовано та продовжується постачання гуманітарних вантажів з ліками та медзасобами.

Ми не були покинуті сам на сам з цією проблемою. ліки нам постійно підвозили. Зараз я працюю з багатьма волонтерськими гуманітарними організаціями. Ніхто нам ніколи не казав ні. Ось і нещодавно отримали медикаменти на суму до 300 тисяч грн., ми подали заявку на всі ті ліки, які ми не могли купити за кошти НСЗУ. Найбільше ми потребували знеболюючих і кровозупинних. Тепер ми все отримали”, – запевняє пані Валентина.

Завдяки програмі «ULEAD з Європою» селищна рада передала лікарні два генератори. Вони забезпечують безперебійне електропостачання у перев’язувальній, операційній та в інфекційному відділенні. Планують придбати потужний генератор і для харчоблоку.

За сприяння голови Краснопільської громади Юрія Яремчука від польських партнерів заклад отримав новий автомобіль «швидкої». Він оснащений найсучаснішим медичним обладнанням, необхідним як для надання реанімаційної допомоги на місці, так і для транспортування пацієнтів.

Одним із проблемних питань нашої лікарні було забезпечення сучасним санітарним транспортом. Над цим ми працювали спільно з керівником закладу ще до війни, і, але із початком бойових дій ця проблема загострилася. Тому, починаючи з березня, ми розпочали спільно з керівником нашої лікарні Валентиною Олексіївною Фоменко пошук можливостей придбання цього автомобіля. Звертались до різних міжнародних та українських благодійних фондів, і нам вдалося його отримати завдяки співпраці з фондом міжнародної соціальної міжнародної допомоги – це Республіка Польща, її представником Оксаною Петухою. Ну і сьогодні наш заклад має сучасний санітарний автомобіль, що робить можливим надання своєчасної меддопомоги для мешканців нашої громади, особливо в цей час, коли громада зазнає постійних обстрілів з боку російської федерації. На жаль, під час цих обстрілів є поранені мешканці”, – розповідає Юрій Яремчук.

Також з перших же днів війни у Краснопіллі відкрили гуманітарний штаб.

Ми отримуємо допомогу з різних джерел: з гуманітарного штабу ОДА, а також від різних громадських організацій, з якими ми працювали іще до війни і маємо налагоджену співпрацю. Фактично на сьогоднішній день кожен житель нашої громади забезпечений гуманітарною допомогою”, – запевняє Ірина Юхта.

Жителі Краснопільської громади можуть отримати набори з продуктами першої необхідності.

Першочергово допомогу в нас отримують найвразливіші верстви населення – це люди з інвалідністю, багатодітні сім’ї, одинокі мами, особи похилого віку, не здатні до самообслуговування, також малозабезпечені сім’ї”, – говорить Олена Куцеренко, начальниця відділу кадрів соцзахисту населення Краснопільської селищної ради.

Внутрішньо переміщених осіб забезпечують продуктами харчування та засобами гігієни. На сьогодні в Краснопільській громаді таких зареєстровано понад 300. Це переселенці з Донецької і Луганської областей, Києва та Харкова. Зараз життя в громаді поступово налагоджується: відновлене транспортне сполучення, підвозяться продукти, ліки – все необхідне. Але обстріли з боку країни-агресорки не припиняються.

Через ворожі обстріли у нас пошкоджені заклади освіти, які на сьогоднішній день взагалі не можуть впровадити навчальний процес на своїй території. Також розтрощений будинок культури, який буквально не так давно був капітально відремонтований. Пошкоджені від вибухів дві амбулаторії сімейної практики медицини, – розповідає Ірина Юхта.

У результаті обстрілів пошкоджені або знищені понад 160 будинків мирних жителів. Обстеження здійснює профільна комісія, говорить пані Ірина:

Ми складаємо акти обстеження, надаємо відповідну інформацію до обласної адміністрації для подальшого відшкодування цих збитків населенню, а також для подальшого відновлення закладів комунальної сфери.

11 господарям зруйнованих будинків із місцевого бюджету виділили матеріальну допомогу. Крім того, обласний департамент цивільного захисту передав селищній раді будівельні матеріали на суму понад 25 тисяч грн. Попри всі складнощі та регулярні обстріли громада продовжує працювати та розвиватись.