Рак – не вирок! Сумський лікар дав відповіді на основні питання щодо онкопатологій молочної залози

Рак молочної залози – найпоширеніша форма онкологічного захворювання в Україні й друга за поширеністю у Сумській області. Щороку рівень захворюваності на цю патологію зростає. Хто перебуває у зоні ризику і які фактори можуть вплинути на появу злоякісного утворення?  Чому важливо проводити самообстеження та ранню діагностику раку грудей і чи зустрічається це захворювання у чоловіків? На ці питання відповів директор Сумського обласного онкологічного центру, лікар-хірург-онколог Володимир Шевченко.

Чому виникає рак молочної залози?

Є низка факторів, що впливають на появу захворювання.  Це надмірна маса тіла адинамія, алкоголь, тютюн тощо. Таким фактором, який вважається доволі серйозним є  фактор, якщо жінка не народжувала. Крім того, важливою є наявність у жінок гормонотерапії. Ще один фактор – безпліддя, ну і звичайно вік, бо після 50 років у жінки більша вірогідність захворіти  на рак молочної залози. Звичайно, рак молодіє,ми це відзначаємо і у молодих жінок спостерігаємо.

Як на появу раку грудей впливає спадковий фактор?

Існує такий антиген, наявність якого в організмі дає пожиттєву 80% вірогідність захворіти  на рак молочної залози. Коли потрібно звертати на це увагу? І коли треба іти і робити цей аналіз? Тоді, коли в сім’ї вже є такі  новоутворення, наприклад, у матері, сестри матері, або двоюрідної сестри, тобто в родині генетично можлива детермінація по раку грудної залози.

Чи можливий рак грудної залози у чоловіків?

Рак грудної залози буває і у чоловіків. Звичайно, набагато менше – десь до 1% від загальної кількості випадків хвороби. Всі звикли, що це жіноча проблема, але це злоякісне новоутворення протікає у чоловіків з гіршими прогнозами, багато хто займається спортом, і багато чоловіків приймають різного роду препарати, щоб збільшити свою масу тіла, м’язи і т.д. це все веде до гормональної гінекомастії, і відповідно до субстрату тканини.

Чому важливо проводити самообстеження грудей?

Кожна людина знає краще  своє тіло, ніж лікар. І якісь невеличкі зміни, якщо людина бачить і відмічає: десь з’явились якісь не ті відчуття, болі, віддає болісність у руку, з’явилось новоутворення або втягнулась шкіра, або шкіра дещо пожовтіла, як лимонна кірка, якийсь набряк з’явився – це все фактори, які повинні жінці прокричати про те, що потрібно йти до лікаря. Крім того дуже часта ситуація, яку я відмічаю у наших жінок під час збирання анамнезу, багато жінок відмічали, що була травма. Це теж такий фактор.

Як часто необхідно проходити обстеження молочних залоз у лікаря?

Звичайно, метод пальпації щось може показати, але жінкам після 40 років необхідно раз на два роки робити мамографію.  Якщо є фактори ризику, наприклад,  є захворювання в сім’ї, то це треба робити раз на рік.

До 40 років мамографія не ефективна: молочна залоза у жінки до 40 років представлена залозистою тканиною. Після 40, а тим більше після 50 років тканина починає проходити інволюцію, тобто перерозвиток, перехід в жирову тканину, і якраз мамографія дуже чітко показує новоутворення у жировій тканині, в залозистій тканині вона не так ефективна.  Тому, коли виникають питання у молодої жінки, що щось вона там знайшла у себе, то їй краще робити УЗД молочної залози , тим більше зараз УЗД-апарати дуже високого рівня.

Як проходить лікування?

Лікування зазвичай комбіноване. Як і в будь-якій онкопатології, операція зараз не є основним методом. Часто якраз у молодих жінок починається лікування з хіміотерапії. Для цього проводиться дослідження, за рахунок лікарні, безкоштовно, тому що це входить у договори з НСЗУ, всі обстеження повністю безкоштовні.

 Як часто лікування передбачає видалення молочної залози?

Залежить від місця розташування пухлини. Якщо вона розташована у центральній частині біля соска, то ми не можемо не видаляти сосок, тому що до нього йдуть протоки, і відповідно по цим протокам клітини, і якщо ми сосок залишимо, потім буде рецидив, це не наш підхід. Тобто якщо центральна частина – то це мастектомія  і все. Якщо вона десь далі розташована, то ми можемо робити органозберігаючі операції  з пластикою.

Ми повинні видалити пухлину у межах здорових тканин і чітко розуміти, що там не буде повторення процесу. Друге – це косметичність.

Рак молочної залози – не вирок?

Це не вирок! Хвороба не вертається десь 70% пацієнток. У 30%, на жаль, можуть бути проблеми: рецидиви, метастазування тощо. І звичайно, чим менша стадія, тим менші об’єми лікування, і прогнози набагато кращі: позитивні прогнози при І стадії до 98%, що жінка вилікується – і все. І далі пішло зменшення: на ІІ стадії – 80-70%, на ІІІ – до 40%, і IV – це 20-30% п’ятирічна виживаність.

На жаль, у нас в області рівень охоплення мамографією дуже низький, один із найгірших по Україні. Жінкам після 40-50 років потрібно звертатися до сімейного лікаря, і сімейний лікар надасть направлення. У нас в онкоцентрі є цифровий мамограф. Це дуже просто – підійти, записатися, і пройти планово мамографію, Із 100 мамографій, які ми проводимо, ми знаходимо 1-2 раки молочної залози.

Детальніше – у нашому відео: