“Раніше за рік ми виявляли по 800 хворих на туберкульоз, а зараз — 300. І це не тому, що люди стали менше хворіти”, – Леонід Бондаренко

Кластерна, надкластерна, загальна” — ці нові визначення для медзакладів України стрімко входять у наше життя. Кластеризація лікарень — це нова модель медицини, яка наразі впроваджується в Україні. Але чи всі аспекти враховані? Які підводні камені на цьому шляху можуть загрожувати успіху реформи в цілому та збереженню здоров’я нації і кожного окремого громадянина?

У цьому розбиралися експерти на сьомому засіданні круглого столу в рамках програми «Експертна думка» на телеканалі СТС.

Про ризики, які несе реформа, говорив директор Регіонального клінічного фтизіопульмонологічного медичного центру Леонід Бондаренко. За словами посадовця, ситуація із захворюванням на туберкульоз в області наразі є дуже тривожною — і все через те, що не приділяється належна увага профілактиці і виявленню хворих, тому що нова система вибудована так, що це стає нікому не вигідно — ані первинці, ні вторинці.

Він навів дані, які жахають. Упродовж останніх 20 років в області щорічно виявляли близько 800 нових випадків захворювання на туберкульоз в активній формі. Але вже за впровадження системи НСЗУ таких хворих стали виявляти не більше 300. Це тому, що люди стали менше хворіти? Ні, тому, що стали менше обстежувати й виявляти, переконаний Леонід Бондаренко.

У минулому році виявили в одній з громад сім’ю – 5 дітей від 4 до 18 років з активною формою туберкульозу – п’ятеро одразу!!! Почали з’ясовувати, виявилося, що це мама їх заразила. Мама, яка вже не один рік хворіє, але вона про це не знала! Хто цим займатися буде? Ніхто не буде. Не буде ні кластер, ні надкластер загальний – ніхто не буде”, – з сумом констатує пан Леонід та додає, що за три місяці вже виявили 11 хворих дітей, яких вкрай потрібно лікувати.

Чи варто нагадувати про те, наскільки небезпечною хворобою є туберкульоз, як швидко він може розповсюджуватися і яку загрозу для суспільства становить?..

Керівництво нашої області зараз подало Віктору Ляшку (міністру охорони здоров’я — ред.) проєкт спроможної мережі, де фтизіопульмонологічного центру взагалі немає!!! Навіть поза мережею. А нам не потрібен надкластер, нам швидка допомога і екстренка жодного хворого не привезла, ми самі їх возимо. Хто буде ними займатися?“, – запитує Леонід Бондаренко.

Детальніше про це — вже незабаром у новому випуску програми “Експертна думка” з Тетяною Мироненко на телеканалі СТС.