СБУ повідомила про підозру російському «перевізнику» шахедів з Ірану до кордону Сумщини

Служба безпеки зібрала доказову базу на Юрія Великоклада – підсанкційного гендиректора російської авіакомпанії «223 льотний загін» міноборони РФ. Посадовець надавав літаки для перекидання російських бойовиків та озброєння з Близького Сходу та Африки на війну в Україну.

За наявними даними, саме він організував переправлення дронів-камікадзе типу «Шахед» з Ірану до українського кордону, якими 3 липня цього року агресор атакував Суми. Тоді ворог завдав удару по двох багатоповерхових житлових будинках та адмінбудівлі у центральній частині міста. Внаслідок російської атаки були жертви серед цивільного населення.

Встановлено, що перевезення іранських дронів на територію рФ здійснювали на борту військово-транспортного літака Іл-76 з льотного парку авіакомпанії Великоклада. Крім того, наприкінці 2022 і на початку 2023 років посадовець надав літаки для перекидання з Африки на війну в Україну підрозділів російської приватної військової компанії «Вагнер». Надалі бойовиків переправляли в район Бахмута для штурму українського міста. Для здійснення перельотів керівництво бойовиків укладало угоди з авіакомпанією Великоклада та переводило на її рахунки гроші за використання повітряних суден. Задокументовано, що за 8 міжнародних авіарейсів «вагнерівці» витратили 56 млн російських рублів.

На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили Великокладу про підозру за ч. 5 ст. 27 та ч. 2 ст. 437 Кримінального кодексу України (планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни). Оскільки зловмисник перебуває на території Рф, тривають комплексні заходи для притягнення його до відповідальності за злочини проти нашої держави.