Стало відомо, як сумські експерти розслідують російські воєнні злочини

Невелика кімната. На столі лежить амфетамін, коноплі, мак… Це могла б бути сцена з детективного фільму, та це реальність однієї з лабораторій Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру (НДЕКЦ) МВС України. Щороку у центрі проводять близько десяти тисяч досліджень за різними напрямами, допомагаючи слідчим у розкритті справ, судам — у винесенні справедливого вироку, цивільним — у розв’язанні суперечок із сусідами, банками, недобросовісними роботодавцями.

З почату повномасштабного вторгнення експерти Сумського НДЕКЦ МВС займаються ще й дослідженням російських воєнних злочинів. Саме про цей аспект їхньої роботи «Трибуна. Суми» поспілкувалася з директоркою центру Тетяною Міщенко та кількома його фахівцями.

Від початку повномасштабного вторгнення до Сумського НДЕКЦ надійшло майже дві тисячі експертиз, пов’язаних з російською агресією. На кінець 2022 року з них було виконано 75%. Та при такій кількості обстрілів прикордонних територій, експертизи продовжують надходити щодня.

Окрім уламків боєприпасів, слідів та обставин вибухів, експерти НДЕКЦ обраховують збитки завдані будівлям та транспортним засобам, встановлюють, чи підлягають вони ремонту, чи відновленню, і готують висновки для судів. У цьому випадку — міжнародних, адже, завдяки акредитації за міжнародними стандартами, висновки сумських експертів і там мають доказове значення.

Вибух — та сама пожежа

Над дослідженням уламків боєприпасів та місць вибуху працюють відразу два відділи Сумського НДЕКЦ МВС. Приміром експерти відділу досліджень матеріалів, речовин і виробів перевіряють ґрунти з осередку вибуху на наявність слідів вибухових речовин, продуктів пострілу чи вибуху, досліджують склад металу знайдених уламків боєприпасів. Вони ж займаються експертизою пороху та змивів з рук чи з одягу підозрюваних.

«Висновок експертів-хіміків, залежно від того, що вони виявлять у ґрунті чи у складі металу, дає нам змогу встановити, що це був за боєприпас. Наприклад, якщо знайдуть мідь чи алюміній, з яких для деяких боєприпасів роблять «пояски», це значитиме, що обстріл вівся зі ствольної артилерії, якщо знайдуть титан — це була ракета», — пояснює завідувач відділу вибухотехнічних та пожежотехнічних досліджень Сумського НДЕКЦ МВС Олександр Цапенко.

На жаль, для експертів-хіміків час має вирішальне значення, адже чим довше місце вибуху взаємодіє з навколишнім середовищем, тим менш «промовистими» будуть відібрані з нього проби ґрунту. Саме такими були перші зразки, які сумські експерти отримали на дослідження лише через певний час після відходу російських військ від Сумщини. Вони мало що показують, адже перші обстріли були взимку. Відтоді на місці події зійшов сніг, пройшли дощі й продукти вибуху знайти було вже значно складніше.

Пояснюючи специфіку таких досліджень Олександр Цапенко говорить: «Вибух – це та сама пожежа, але з високою швидкістю розповсюдження вогню».

Відділ під його керівництвом також встановлює, чи є знайдені предмети боєприпасами та чи придатні вони до вибуху. Для цього експерти мають виїхати на полігон і їх зірвати.

«Сам корпус гранати – це не більше ніж цеглина. Можна хіба кинути. А якщо він — з запалом, і цей запал бойовий, а не навчальний чи імітаційний, тоді він буде боєприпасом», — пояснює доцільність таких досліджень експерт.

Якщо слідчим підрозділам не потрібно встановлювати, чи є знайдені предмети боєприпасами, і за зовнішніми ознаками експерти бачать, що об’єкти споряджені вибуховою речовиною і втручань у них не було, боєприпаси не зривають. Натомість, якщо вилучено велику кількість, їх за спеціальною процедурою передають Збройним Силам України.

Пошук зниклих безвісти та ДНК

До розслідувань російських воєнних злочинів активно залучені й експерти біологічного напряму досліджень. Зокрема, завдяки новому обладнанню, яке їхня лабораторія отримала у січні 2023 року, вони допомагають у пошуку зниклих безвісти.


«У державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі існує Центральний облік генетичних ознак людини. Це всі ДНК-профілі, які окрім нашої експертної служби, роблять і Міністерство юстиції, і судово-медичні експерти. У ньому містяться профілі людей зі всієї України: безвісти зниклих цивільних та військовослужбовців, підозрюваних у скоєнні злочинів тощо», — розповідає завідувачка сектору біологічних досліджень та обліку Сумського НДЕЦК МВС Світлана Лісун.

ДНК-профілі родичів зниклих безвісти, які експерти роблять у Сумах, також поміщаються до Центрального обліку. Якщо в ньому є невпізнана особа з таким самим ДНК-профілем, програма сигналізує про збіг і зазначає на скільки відсотків є вірогідним родинний зв’язок між людьми. Цю інформацію далі передають слідчому, який веде справу щодо зниклої людини. Для експертів це закрита інформація.

Оскільки у Сумах лабораторія неповнопрофільна, тут можуть встановлювати ДНК-профілі лише живих людей — за зразком букального епітелію (зішкріб з внутрішньої поверхні щоки). А повнопрофільні лабораторії можуть робити молекулярно-генетичну експертизу за слідами будь-якого біологічного походження, у яких є клітини з ядрами: кров, м’які тканини, кістки, нігті, волосся тощо. Такі дослідження є дорогими, перш за все, через вартість реактивів, які закуповуються за кордоном. Тому перш ніж направити якийсь зразок експертам-генетикам, фахівці неповнопрофільних лабораторій проводять його попереднє дослідження.

«Наприклад, під час огляду місця події слідчий вилучив речі з плямами схожими на кров. Перш ніж призначити молекулярно-генетичну експертизу (повнопрофільне дослідження), він передає ці зразки нам і ми визначаємо, чи є ця пляма кров’ю і чи належить вона людині. Якщо пляма не є кров’ю, або належить тварині, слідчий вже не призначатиме молекулярно-генетичну експертизу. Якщо ж це людська кров, експерт-генетик далі встановлює ДНК-профіль людини, якій вона належить», — пояснює фахівчиня.

Також експерти неповнопрофільних лабораторій можуть робити мікроскопічне дослідження зразків, визначаючи чи придатне, скажімо, волосся для молекулярно-генетичної експертизи. І потім слідчий направлятиме експертам повнопрофільної лабораторії не усі зразки, а лише ті, що придатні для подальшого дослідження.

Такі дослідження дозволяють зменшити завантаженість повнопрофільних лабораторій та пришвидшити отримання результату слідчим.

Кримінальна відповідальність

Щоб пришвидшити виконання експертиз, керівництво експертної служби постійно слідкує за навантаженням у територіальних підрозділах і, за потреби, перерозподіляє призначення.

«Підрозділи ведуть статистику, завдяки якій постійно можна відстежувати їхнє навантаження. Якщо десь воно зменшується, ми отримуємо вказівки звернутися до керівників тих підрозділів, і домовляємося про перерозподіл призначень», — говорить Тетяна Міщенко.

Така практика в Експертній службі зараз розповсюджена. Наприклад, коли у Сумах було велике навантаження за напрямом балістичних досліджень, до проведення експертиз долучалися фахівці Луганського НДЕКЦ МВС, які наразі залишилися без свого адміністративного приміщення і дислокуються в іншому обласному центрі.

Усі фахівці Експертної служби є висококваліфікованими спеціалістами та внесені до єдиного реєстру атестованих судових експертів. Багато з них мають ступінь кандидата наук або здобувача. Усі експерти регулярно проходять навчання та перевірку знань.

«Експерти, яких ми приймаємо на роботу до нашої служби, відразу не мають допусків на проведення того чи іншого виду експертного дослідження. Спершу вони проходять навчання, складають іспити у нас, а потім — в Експертно-кваліфікаційній комісії. Лише після цього вони отримують допуск», — пояснює директорка НДЕКЦ.

«Ми постійно розвиваємося, пишемо наукові роботи, займаємося науковими розробками. Щороку відкриваємо 5-6 нових спеціальностей. Я завжди кажу, що кожна експертиза — маленька наукова праця. Тому що всі випадки різні й у нашій сфері неможливо працювати за якимось одним шаблоном», — говорить Тетяна Міщенко.

З наслідками російської агресії працює половина експертів

Загалом половина напрямів експертних досліджень, що проводяться на базі Сумського НДЕКЦ МВС, по-своєму залучені у супровід розкриття та розслідування наслідків російської агресії.

На початку повномасштабного вторгнення була велика кількість звернень щодо пошкодження чи знищення транспортних засобів. Експерти напряму автотоварознавчих досліджень у таких випадках встановлюють розмір збитків як для слідчих, так і для приватних осіб для подальшої подачі в суд. Зараз таких звернень значно менше, але вони все одно є. Так само продовжують надходити запити на експертизи за напрямом будівельних досліджень.

Збільшилася кількість експертиз за напрямом комп’ютерно-технічних досліджень. Це, перш за все, пов’язано з викриттям колаборантів. Слідчі підрозділи вилучають телефони, системні блоки та іншу комп’ютерну техніку, а спеціалісти центру встановлюють наявність переписок, відновлюють їх, якщо вони були видалені.

Дослідження для приватних осіб

Приватні особи на договірній основі можуть звернутися до НДЕКЦ та замовити експертизу майже за всіма напрямами досліджень, які тут проводять: починаючи з ДНК-досліджень на встановлення батьківства і закінчуючи з’ясуванням причини та осередку пожежі.

Тут можуть провести товарознавчі дослідження, щоб встановити вартість майна, якщо, наприклад, затоплено квартиру чи потрібно провести його розподіл при розлученні, встановити справжність документів чи провести перевірку договорів оренди землі.

Якщо пошкоджено жорсткий диск, експерти комп’ютерно-технічного напряму можуть відновити інформацію.

Окремою популярністю у приватних осіб користуються експертизи щодо правильності нарахування пенсії, відсотків за кредитом, премій та заробітних плат.

«Зазвичай, коли громадяни до нас звертаються, ми спершу консультуємося з експертами, чи можуть вони відповісти на ті питання, які хоче з’ясувати замовник. Якщо так, бухгалтерія виписує договір, виставляє рахунок і після отримання оплати ми проводимо дослідження та даємо висновок», — пояснює процедуру Тетяна Міщенко.

Трибуна